300 milionů, které otřáslo Lidovým domem. Souvislosti sporu o odměnu právníkovi. Záplava čínských vlajek v Praze. Jakou roli sehrál magistrát. Studenti pomáhají autistovi z naší reportáže

Obsah dílu

Přehrát vše

Lidový dům za 300

Jak vznikla horentní suma přes 300 milionů korun, které má sociální demokracie zaplatit právníkovi Zdeňku Altnerovi za vymožení Lidového domu v Praze? Kdo smlouvu podepsal a proč se odměna nezaplatila hned, jakmile byl spor o Lidový dům v lednu roku 2000 ukončen? Proč nechali sociální demokraté šestnáct let nabíhat vysoké penále až k současné sumě? A proč nezaplatili ani teď, poté, co jim to nařídil pražské městský soud před třemi týdny? Všechno, co jste chtěli vědět o sporu, který ohrožuje sociální demokracii, přináší analýza, kterou natočili reportéři Markéta Dobiášová a Michael Fiala.

Autoři reportáže: Markéta Dobiášová, Michael Fiala


Tvrdík má přednost

V demokratické společnosti smlouvy platí. Soukromý subjekt nemůže přijít o něco, co si řádně pronajal, jen tak, bez důvodu. A to dokonce ani tehdy, když přijíždí čínský prezident. To se stalo v Praze, kde reklamní poutače soukromé firmy musely ustoupit čínským a českým vlajkám. Soukromá firma přitom za reklamní plochu platí a s výměnou nesouhlasila. Teď jsme zjistili, že hlavní město mělo na svévolné akci větší podíl, než původně přiznávalo. Na celou situaci se podíval reportér Jan Moláček.

Autor reportáže: Jan Moláček


Sbírka pro Jakuba

Už tři roky sledujeme příběh malého autistického chlapce Jakuba, který od narození vyrůstá pouze v ústavech. Objevila ho Jana Sotonová, naše mladá reportérka, která před necelými dvěma lety zahynula při autohavárii. Jakub žije bez vlastních rodičů v dětských domovech, kde mu v kontaktu s okolním světem pomáhá několik asistentů. Tuto pomoc je potřeba zaplatit, jenže náš úřední systém takové peníze malému autistovi nezajistí. Studenti gymnázia v Zábřehu, kde Jakub v současné době žije, proto uspořádali sbírku. Jenže to je řešení pouze pro letošní rok. Co bude dál? Natáčel reportér David Macháček.

Autor reportáže: David Macháček


Ke stažení

Scénář dílu

(typ: DOC; velikost: 112,00 kB; datum: 26. 4. 2016)

Stopáž39 minut
Rok výroby 2016
 ST