Protikorupční ideály v praxi. Co nevíme o spolku z Rekonstrukce státu. Utekli před Islámským státem do kláštera. Křesťané z Iráku. Nahrávky, které sledovala StB. Neznámá tvář Petra Muka.

Obsah dílu

Přehrát vše

Ideály v praxi

Boj proti korupci se stal programovým bodem vlády. Zásluhu na tom má i projekt Rekonstrukce státu, kterou tvoří neziskové organizace. Jednou z nich je spolek Frank Bold. Právníci z této organizace by přitom mohli s bojem proti korupci začít rovnou u svého klienta. Jak jsme zjistili, je totiž obviněn v korupční kauze. Právní kancelář Franka Bolda ho v trestní věci nezastupuje, řeší jeho obchodní aktivity. Jak se obvinění z korupce u klienta srovnává s protikorupčními ideály, zjišťoval reportér David Havlík.

Autor reportáže: David Havlík


Křesťani na útěku

Česká vláda v polovině prosince rozhodla, že přijme 153 uprchlíků z Iráku a Libanonu. Jde o křesťany, kteří prchají před Islámským státem, vhodněji nazývaným Daeš. Milan Šíma navštívil v Iráku klášter sv. Matouše, který se stal útočištěm mnoha z nich. Tamní křesťané jej považují za nejsvatější místo v zemi. Je vzdálený jen asi 2 kilometry od území, které ovládá Islámský stát. Podívejte se na reportáž z místa, kam se lze vydat jen na vlastní nebezpečí.

Autor reportáže: Milan Šíma


Než přišla Ráchel

Hudební životopis Petra Muka má už po léta tradiční začátek: V roce 1985 založil se svými kamarády z Českých Budějovic skupinu Oceán. O tři roky později už zářil jako hvězda s písní Ráchel a než v roce 2010 tragicky zemřel, prodal bezmála milion desek. Ale o tom, co bylo před Ráchel, vědělo až doposud jen několik nejbližších přátel. V pražském bytě, obývaném za minulého režimu undergroundovou komunitou, nazpíval Petr Muk několik písní, na hony vzdálených jeho pozdějšímu uhlazenému stylu. Byt sledovala Státní bezpečnost a tak nahrávky putovaly ihned po natočení do bezpečné skrýše, ve které vydržely dalších třicet let. Oficiálně vychází až nyní. Neznámou tvář Petra Muka odkrývá reportér David Macháček.

Autor reportáže: David Macháček


Ke stažení

Scénář dílu

(typ: DOC; velikost: 101,00 kB; datum: 5. 1. 2016)

Stopáž41 minut
Rok výroby 2016
 P ST