Reportéři ČT

14. prosinec 2015

37 minut

14. prosinec 2015

Obsah dílu

Stromečky za miliardy — Král Šumavy žije — Dopisy Ježíškovi

Části dílu

01:02
Stromečky za miliardy
  Vláda připravuje program revitalizace Krušných hor. Za miliardy korun by se na toto pohoří - v minulém století zničené kyselými dešti - měly postupně vrátit smrky a další stromy, které tam původně rostly. Na první pohled chvályhodný záměr má ale jeden zásadní problém - rýsuje se další střet zájmů místopředsedy vlády Andreje Babiše. Právě jeho firma Wotan Forest je totiž klíčovým hráčem v oboru pěstování nových stromků. Natáčel reportér Jan Moláček.
  13:48
  Král Šumavy žije
   Když jsme před necelým rokem vysílali příběh Josefa Hasila, známého jako Krále Šumavy, měli jsme s ním pouze telefonický rozhovor. Žije v Chicagu, kam odešel poté, co pověsil svou převaděčskou činnost na hřebík. Teď ho natočil náš severoamerický zpravodaj Martin Řezníček přímo v jeho domě. Vzpomíná mimo jiné na událost, která poznamenala nejen jeho, ale desítky dalších včetně jeho nejbližších. Šlo o přestřelku s příslušníky SNB nad Soumarským mostem před 66 lety, při které zemřel jeden pohraničník. Natáčel Mirek Petráček.
   25:27
   Dopisy Ježíškovi
    Většinou si jména pošťáků v televizi nepřipomínáme. Tohle byl ale pošťák-hrdina. Jmenoval se Josef Adler. Za první republiky napsal několik románů, podle jednoho byl dokonce natočený i film. Za druhé světové války zachránil několik lidí tím, že na hlavní poště, kde pracoval, zadržel udavačské dopisy gestapu. A to poslední, kvůli čemu si ho chceme připomenout, souvisí s obdobím Vánoc. Těsně po válce vyzval děti z celé republiky, aby psali Ježíškovi na hlavní poštu a na dopisy pak sám odpovídal a plnil dětská přání. Více reportérka Stáňa Raupachová.
    Přehrát celé video
    Stopáž42 minut
    Další díl
    4. leden 2016

    Reportéři ČT na sociálních sítích

    Napište nám