41 minut

5. říjen 2015

Obsah dílu

Útěk z pekla — Panenka proti Heydrichovi — Dům kultury v pasti

Části dílu

00:59
Útěk z pekla
  Do oblasti, kterou ovládá Islámský stát, se žádný novinář moc nehrne. Důvody jsou jasné. Džihádisti mají ve zvyku návštěvníky ze Západu popravovat, s novináři by nedělali výjimku. Přesto se do této riskantní zóny vypravili dva čeští žurnalisté, Marek Hudema z Hospodářských novin a publicista Milan Šíma. Natočili příběh iráckého Schindlera, muže, který zachraňuje unesené Jezídky. Ženy z téhle etnicko-náboženské skupiny bojovníci islámského státu považují za svou válečnou kořist a používají jen jako sexuální otrokyně. Z rukou islámských fanatiků jich Abú Šudža už vysvobodil na čtyři stovky.
  10:54
  Panenka proti Heydrichovi
   Byla nejmladší obětí koncentračního tábora Mauthausen. Zemřela proto, že odvezla kolo parašutisty Jana Kubiše těsně po atentátu na Heydricha v pražské Libni. Čtrnáctiletá Jindřiška Nováková. Možná mohla přežít, kdyby ji neudaly ženy ze sousedství, které poslaly policii anonymní dopis. S ní skončili na popravišti její rodiče i sourozenci. Dlouhá léta se mělo za to, že nikdo z rodiny nepřežil. Po 70 letech od skončení 2. světové války se nám podařila objevit nová fakta o osudech Jindřišky i jejích neznámých příbuzných. Neuvěřitelně silný příběh natočili Ivan Bareš a Zdeněk Lenc.
   30:39
   Dům kultury v pasti
    Stačí mít dobrý podnikatelský záměr a člověk může vydělat majlant. Každý si to ovšem představuje jinak. Například pan Gremlica si všiml, že v okolí Domu kultury ve Zlíně jsou bezprostředně přilehlé pozemky, které by se daly strategicky využít. Koupil je a obratem nabídl kulturnímu domu k prodeji, samozřejmě mnohonásobně dráž. Když nepochodil, Dům kultury odřízl od světa i s obchody, které v něm provozují řádní nájemci. Jak to bylo dál? Uvidíte v reportáži Andrey Máslové.
    Přehrát celé video
    Stopáž41 minut
    Další díl
    12. říjen 2015

    Reportéři ČT na sociálních sítích

    Napište nám