Sen o průplavu Dunaj – Odra – Labe. Má se stavět na pozemcích prezidentova přítele. Herci proti okupaci. Našli jsme jejich písně po 47 letech. V důchodu pánem Kokořína. Slasti a strasti restituenta.

Obsah dílu

Přehrát vše

Přístav mezi vinicemi

Průplav Dunaj – Odra – Labe vypadá jako utopický sen prezidenta Miloše Zemana. Spojit Ostravu s Černým mořem, na to už člověk potřebuje značnou dávku fantazie. Jenže zdá se, že projekt už nenápadně startuje, a to v jihomoravském Hodoníně. Právě tam, v kraji vinic a polí, by měl v budoucnu vyrůst obrovský nákladní přístav. Shodou okolností na pozemcích, které patří rodině bývalého ministra zemědělství a prezidentova přítele Jana Fencla. Natáčel reportér Jan Moláček.

Autor reportáže: Jan Moláček


Herci proti okupaci

Protestsongy slavných herců z Divadla na Vinohradech, které jsme objevili po 47 letech. Vznikly v pohnutých chvílích během srpnové okupace Československa a pak ležely až donedávna v soukromém archivu bývalého zvukového mistra, který s herci nahrávky pořídil. Možná vás překvapí, že autorem hudby je Jaroslav Satoranský, texty napsal Jaromír Hanzlík. Vedle těchto tehdy mladých herců je na páskách slyšet hlas Ivy Janžurové nebo Vlasty Chramostové, pozdější signatářky Charty 77, která se na oficiální scéně směla objevit až po roce 1989. Unikátní nahrávky objevil a reportáž natočil Ivan Bareš.

Autor reportáže: Ivan Bareš


Šlechtic s buldozerem

Skoro celý život prožil na buldozeru. Jenže pak přišel zlom a z horníka se stal hradní pán. Jarmil Špaček se od roku 2006 stará o romantický hrad Kokořín ve středních Čechách. Získal ho v restituci. Zdálo by se, že je to pohádka, ale zažít takovou změnu v důchodcovském věku, bez peněz a podnikatelských zkušeností je docela drsná realita. Na Kokořínsko se rozjel reportér David Vondráček.

Autor reportáže: David Vondráček


Stopáž39 minut
Rok výroby 2015
 P ST