39 minut

31. srpna 2015

Obsah dílu

Kostlivec exstarosty Jančíka — Osudový Packard — Zámek v měsíční krajině

Části dílu

00:57
Kostlivec exstarosty Jančíka
  Vysílat o Milanu Jančíkovi, starostovi Prahy 5, to bylo ve své době dost nepříjemné. Jeho tiskový mluvčí Jiří Baumruk byl současně místopředseda Rady ČT, a tak své výhrady mohl uplatňovat v rámci důležité kontrolní funkce. Což taky dělal. V roce 2007 jsme vysílali o agentuře, která měla pro Jančíkovu radnici vymáhat dlužné nájemné. Kontrakt to byl hodně pochybný a dnes je zcela zjevné, že to byl ukázkový tunel. Beze stop v něm zmizely desítky milionů korun. Podívejte se na reportáž Karla Vrány.
  11:51
  Osudový Packard
   Byl to přítel Heliodora Píky, stejně jako on byl hrdina první i druhé světové války, během které působil v západním odboji v Londýně. A stihl ho i podobný osud, komunisté ho dokonce stihli zlikvidovat ještě dříve než Heliodora Píku. Karel Lukas musel zemřít, protože komunistům vadil jeho majetek a provokativní americké auto. Václav Havel ho přesně před pětadvaceti lety povýšil do hodnosti generálmajora in memoriam. Jeho příběh natáčel reportér Petráček.
   24:47
   Zámek v měsíční krajině
    Jeden z největších zámků v Čechách stojí nad nekonečnou měsíční krajinou uhelných lomů. Jmenuje se Jezeří, protože kdysi to byl romantický kraj jezer. Snad proto si ho oblíbili slavní umělci včetně Johana Wolfganga Goetheho či Ludvika van Beethovena, který zde dokonce upořádal soukromou premiéru své slavné symfonie Eroika. Zámek přitom málem nepřežil těžební úsilí sedmdesátých a osmdesátých let ani po roce 1989 neměl jasnou budoucnost. O jeho zmrtvýchvstání natáčel Martin Mikule.
    Přehrát celé video
    Stopáž40 minut
    Další díl
    7. září 2015

    Reportéři ČT na sociálních sítích

    Napište nám