Desítky českých a slovenských rodičů bojují v Británii o své děti. Sociálka je odebere, i když má neprůkazné podezření. Proč ÚV KSČ vykopal s Vinnetouem válečnou sekyru.

Obsah dílu

Přehrát vše

Martinina volba

Už jednou jsme vysílali o britském sociálním systému na ochranu dětí, v němž uvízly i desítky českých a slovenských rodin, které žijí v Británii. Stačí podezření, že rodina dítě zanedbává či týrá, aby skončilo v adopci. Rodiče mají jen velmi omezené možnosti, jak podezření vyvrátit, v zásadě platí, že sociální služba má vždycky pravdu. Po roce se vracíme ke třem příběhům zoufalých matek, které se rozhodly o děti bojovat i prostřednictvím médií, přestože jim to mohlo v očích úřadů uškodit. K případům se vrátila reportérka Andrea Máslová.

Autor reportáže: Andrea Máslová


Pohádky Maye

Ačkoliv to byl Němec a jeho velkým obdivovatelem byl i nacistický vůdce Adolf Hitler, Češi ho milují. Řeč je o spisovateli Karlu Mayovi. Filmy jako Poklad na stříbrném jezeře nebo Vinnetou ovlivnily několik generací. A kouzlo rudého gentlemana je stále živé – vždyť i má pětiletá dcera mi minulý týden oznámila, že je zamilovaná do Vinnetoua a že ho má ráda stejně jako mě. Ale náčelník Apačů to u nás neměl vždycky lehké. Byla doba, kdy na jeho kult žárlili komančové, jak se lidově říkalo československým komunistům. Ohlédnutí za kulturním fenoménem natočil Karel Vrána.

Autor reportáže: Karel Vrána


Stopáž35 minut
Rok výroby 2014
 P ST