Pět a půl roku za podvod pro příjemce státní dotace. Jak ukrást politickou stranu. Do Evropského parlamentu se chystali dva známí podvodníci. Dramatický osud nepohodlného filozofa.

Obsah dílu

Přehrát vše

Hazard s dotacemi II.

Před několika týdny jsme upozornili na podivné udělení dotace od Rady vlády pro protidrogovou politiku. Dostal ji člověk, který má odstraňovat problémy s hazardem, ve skutečnosti ale za něj lobbuje. Jmenuje se Petr Verosta. Tehdy sebevědomý muž ve dveřích úřadu vlády tvrdě odrážel otázky našeho reportéra a obviňoval ho z falšování důkazů. Stejného Petra Verostu jsme tentokrát nezastihli na úřadu vlády, ale u soudu. Jeho sebevědomí bylo pryč. Na povrch totiž vyplulo, že se pokusil o obří podvod, za který mu teď soud udělil pět let vězení natvrdo. Rada vlády o tom při udělování dotace asi nevěděla, ale i další její štědrý příspěvek vzbuzuje pochybnosti. Uvidíte v reportáži Jana Moláčka.

Autor reportáže: Jan Moláček


Podvodníci do voleb

V každých volbách kandiduje celá řada bizarních uskupení. Nebylo tomu jinak ani tentokrát, ve volbách do Evropského parlamentu. To, co vám ukážeme v další reportáži, ale možná překoná i vaše nejbujnější představy. Na jedné kandidátce se sešli dva přeborníci ve lhaní, kteří jsou dobře známí i z našich reportáží. Spíše než o politiku šlo ale o podnikatelský plán, jak získat statisícový příspěvek ze státní kasy. Jako vždy v případě Václava Prokůpka a Lukáše Kohouta, neobešlo se to bez podvodů na úkor řady naivních lidí. Natáčela Markéta Dobiášová a David Vondráček.

Aristoteles z Bartolomějské

Český filozof, který chtěl žít v pravdě, to nikdy neměl lehké. Nejznámější je samozřejmě příklad zakladatele Charty 77 Jana Patočky, kterého v podstatě utýrala StB. Jedním z jeho následovníků byl Julius Tomin, který se za pořádání svých bytových seminářů opakovaně ocital za mřížemi. Nakonec ho režim vypudil s celou rodinou do Anglie. Tragický osud ho ale pronásledoval i poté, co se část rodiny vrátila zpátky do svobodných Čech. Jeho portrét natočila Monika Le Fay.

Autor reportáže: Monika Le Fay


Stopáž38 minut
Rok výroby 2014
 P ST