39 minut

2. června 2014

Obsah dílu

Monopol pro Omnipol — Chobotnice z Rohanského ostrova — Politruk v bavoráku

Části dílu

01:04
Monopol pro Omnipol
  Je to dobrý letoun, ale ministři v něm přesto nelétají. Jejich pověrčivost má racionální jádro. V minulosti ho často provázely závady. Dá se říct, že vládní speciál je častěji v servisu, než ve vzduchu. Za současnou generálku zaplatí ministerstvo obrany téměř 200 milionů korun. Kromě základní otázky, zda vůbec opravovat letoun, v němž se moc nelétá, je tady ještě jeden háček: Jako řada jiných zakázek resortu, ani na tuto nebyla vypsána veřejná soutěž. Přitom se objevil závažný dokument, který upozorňuje na to, že cena je skoro dvojnásobně předražená. O zakázku se zajímal reportér David Havlík.
  14:44
  Chobotnice z Rohanského ostrova
   Ta stavba rozdělila národ. Snad jako každá odvážná a moderní architektura. Kaplického Národní knihovnu, známou jako chobotnice nebo blob, nakonec pohřbil odpor tehdejšího prezidenta Václava Klause. Zda to bylo kvůli samotné architektuře, nebo spíš pro to, že Jan Kaplický byl přítel Václava Havla, to je další otázka, která národ rozděluje. A zdá se, že zajímavé české peripetie kolem světového díla neberou konce. S návrhem postavit ho na jiném místě v Praze a dát mu jiný účel přišel ministr kultury. A vnuknul mu ho developer a největší sponzor lidové strany Luděk Sekyra. Natáčela reportérka Aneta Snopová.
   27:55
   Politruk v bavoráku
    Kolona bavoráků, projíždějící šumavskými hvozdy, to je nepěkná nadutost. Loni v září to vzbudilo mediální poprask. Co ovšem uniklo pozornosti a co jsme nyní zjistili, je ještě zajímavější. V čele této zhůvěřilosti stál policejní důstojník a to ne ledajaký - přímo z policejního prezidia. Jmenuje se Vladimír Žaloudek a setkání u Černého jezera mělo být zřejmě vzpomínkou na staré dobré časy. Za komunismu tady dělal politruka u Pohraničníků. Reportáž Karla Vrány odhaluje další podrobnosti.
    Přehrát celé video
    Stopáž39 minut
    Další díl
    9. června 2014

    Reportéři ČT na sociálních sítích

    Napište nám