Štědrá radnice Prahy 6: Sedmdesát pět milionů jako odstupné exmanželce Petra Bendla. Byl to nacista, sundávejte cedule. Vratislavice soudí Ferdinanda Porscheho. Skalákův Mlýn, útočiště básníků a veteše.

Obsah dílu

Přehrát vše

Odstupné pro Tamaru B.

Kdysi to vypadalo, že Petr Bendl se uměl dobře oženit. Ale z následující kauzy vyplývá, že manželství s politikem nemusela být špatná partie ani pro úspěšnou podnikatelku Tamaru. Radnice Prahy 6 sice odmítá, že v případu mohly hrát roli politické vazby, ale co jiného taky může říkat. Jisté je, že manželce Petra Bendla vyplatila 50 milionů korun za to, že opustí předčasně areál, který městská část její firmě pronajala. Cenu – celkových 75 milionů - však stanovila dost velkoryse a zdálo se, že jej nutně potřebuje. Dodnes se tu však nic neděje. Natáčela Jana Neumannová.

Autor reportáže: Jana Neumannová


Porscheho tu nechceme

Na následujícím příběhu by se daly vyučovat dějiny. Jak naložit se slavným rodákem, který si zadal s nacisty. Nejde přitom o žádného Henleina, ale o automobilového vynálezce Ferdinanda Porscheho, který se narodil v jinak celkem neznámé a bezvýznamné obci Vratislavice, dříve Meffersdorf. Nejprve to vypadalo, že Češi jsou na významného Němce hrdí, postavili mu zde dokonce muzeum. V poslední době ale vítězí opačný názor, a tak se z někdejšího automobilového muzea stala jen prázdná výkladní skříň. Do Vratislavic se podívala Aneta Snopová.

Autor reportáže: Aneta Snopová


Skalákovo království

Skalákův Mlýn na Vysočině proslul jako alternativní kulturní centrum. Jeho majitel Miroslav Skalický spolu s Ivanem Martinem Jirousem tady pořádali festivaly undergroundových kapel a básníků. Kromě toho je mlýn místem se svébytným géniem loci, které je otevřené každému, kdo přijde a kdo se nechá okouzlit hromadami kuriózních předmětů. Portrét osobitého hospodáře natočila Monika Le Fay.

Autor reportáže: Monika Le Fay


Stopáž38 minut
Rok výroby 2014
 P ST