Maturitní kvíz pro politiky. Parta vysokoškoláků vyzpovídala kandidáty královéhradeckého kraje. Kdo uspěl a kdo vyhořel? Od Husa po pračku peněz? Pražský kostel má pohnutou historii. Co bude dál?

Obsah dílu

Přehrát vše

Poslanecká maturita

Jak vysoká je minimální mzda, jaký je státní rozpočet, kolik poslanců tvoří ústavní většinu? To jsou základní otázky, jakási politická abeceda, kterou by měl znát každý, kdo se zajímá o veřejný život. Tím spíš někdo, kdo se chce stát profesionálním politikem. Tyto a další otázky dostali kandidáti devíti politických uskupení v královéhradeckém kraji. Nepokládali jsme je my, ale skupina mladých nadšenců z nevládní organizace Evropské hodnoty. Jsou to studenti vysokých škol, kterým není lhostejná jejich budoucnost a pokouší se po svém angažovat. Nechtějí hned vstoupit do politiky, ale zároveň ani jen tak sedět v hospodě a nadávat. Vznikla tak reportáž, která zaznamenala konfrontaci dvou světů – začínajících politických aktivistů a budoucích poslanců. Natočily ji Jana Neumannová a Aneta Snopová.

Autoři reportáže: Jana Neumannová, Aneta Snopová


Chrám kýče a konzumu

Že papeže hlídá švýcarská garda, to se všeobecně ví. Ale proč měl kostel v centru Prahy lichtenštejnské majitele? Hovoříme o kostelu svatého Michala, který už dlouhé roky slouží dost pokleslé zábavě. Za staletými zdmi, za kterými kdysi kázal Jan Hus, se v nové době provozovala panoptikální show i divoká diskotéka. Proč ale majitel na těchto atrakcích prodělal skoro půl miliardy? A proč se tento majitel ukryl v anonymní firmě? Údajně odsvěcený, ale určitě znesvěcený kostel mohl být i pračka peněz, ale teď se prý vydal správnou cestou. Podívejte se na reportáž Michaela Fialy.

Autor reportáže: Michael Fiala


Stopáž40 minut
Rok výroby 2013
 P ST