Bojovnice proti korupci žaluje. Koho? Bojovníky proti korupci. Čeští filmaři odhalili falešné somálské piráty. Anastáz Opasek – opat, který dokázal spojovat i odvěké nepřátele.

Obsah dílu

Přehrát vše

Marie Benešová žaluje bojovníky proti korupci

Proslula výroky o justiční mafii a bojem proti propuštění katarského prince z vazby. Pověst protikorupční bojovnice posiluje i svými veřejnými proklamacemi. Jenže s touto pověstí se neshoduje skutečnost, kterou odhaluje reportáž Karla Vrány. Ten zjistil, že advokátní kancelář Marie Benešové zastupuje Ústecký kraj, který je korupcí proslulý. A proti komu tento kraj zastupuje? Právě proti těm, kteří se tu s korupcí pokoušejí něco dělat.

Autor reportáže: Karel Vrána


Povolání: falešný pirát v Somálsku

Být pirátem v Somálsku je zřejmě výnosné povolání. Ale taky dost riskantní. Možná je lepší si na piráta jen hrát a svůj vymyšlený příběh prodávat západním novinářům v bezpečí přístavu. Že se tím dá dobře živit, zjistili čeští filmaři, kteří ve spolupráci s Českou televizí točili v Africe o somálských pirátech dokumentární film. Když se z jejich piráta vyklubal po několika měsících podvodník, zmocnilo se jich zoufalství nad zmarněným dílem - než zjistili, že vlastně takhle je ten příběh ještě zajímavější. O pirátech natáčela reportérka Aneta Snopová.

Autor reportáže: Aneta Snopová


Opat-chuligán Anastáz Opasek

Před třemi týdny jsme si připomněli sto let od narození opata chuligána, čili Anastáze Opaska. Tuto přezdívku hrdě nosil od svého věznění v komunistickém žaláři v Leopoldově. Poslední léta strávil jako představený benediktinského kláštera svaté Markéty na pražském Břevnově. A právě tady ho poznala autorka naší poslední reportáže Monika Le Fay.

Autor reportáže: Monika Le Fay


Stopáž37 minut
Rok výroby 2013
 P ST