5. listopad 2012

Obsah dílu

Skládka na soukromém pozemku v Berouně — Stateční Češi za císaře pána — Spor Graciána Svačiny s Dětským domovem

Části dílu

01:16
Skládka na soukromém pozemku v Berouně
  Pan Šebela chce od města Beroun 40 milionů korun. Natolik si cení svého pozemku, který město zasypalo nebezpečnou skládkou. Ta narůstala od devadesátých let: město ve sporu s panem Šebelou totiž trvalo na tom, že odpady vozí na vlastní území. Jenže soud nakonec ukázal, že Beroun vlastnictví pozemku opíral o falešnou kupní smlouvu. Podvod, který vznikl v minulosti, tak dnes může radnici přijít hodně draze. Natáčela reportérka Rebeka Bartůňková.
  13:43
  Stateční Češi za císaře pána
   Na neděli 11.listopadu připadá Den válečných veteránů. Je to celosvětová připomínka konce První světové války. U nás se tento svátek oficiálně moc neslaví, když už, pak většinou jako pocta legionářům, kteří vystoupili proti Rakousko-Uhersku. Nikdo moc nevzpomíná na české vojáky, kteří naopak bojovali na straně mocnářství. Takových přitom byla většina, dodnes o tom svědčí tisíce památníků v našich městech a vesnicích. Do státotvorného výkladu dějin se to ovšem moc nehodí. V poslední době se ale některým lidem paměť začíná vracet, jak uvidíte v reportáži reportéra Davida Vondráčka.
   26:49
   Spor Graciána Svačiny s Dětským domovem
    Graciána Svačinu nechtě proslavila Livie Klausová. Když napsal satirický článek o její návštěvě v Dětském domově, ve kterém žil, moc tím první dámu nepotěšil. Její nadace následně odebrala dotaci časopisu Zámeček, kde troufalý mladík svůj text publikoval. Teď, rok poté, má Gracián další problém. Z Dětského domova ho vyhodili, ačkoli jako student tady měl stále své zázemí a dva bratry. Gracián to cítí jako křivdu a chce se bránit, ale je to v tom tak nevinně? Více uvidíte v reportáži Jany Sotonové.
    Přehrát celé video
    Stopáž38 minut
    Další díl
    12. listopad 2012

    Reportéři ČT na sociálních sítích

    Napište nám