12. listopad 2012

Obsah dílu

Příběh utajených atomových krytů — Záchrana repliky pirátské lodi La Grace — Slabozraký muzikant dobyl Hollywood a zbyl mu dluh

Části dílu

01:20
Příběh utajených atomových krytů
  Před jednapadesáti lety se svět ocitl na pokraji jaderné války. Badateli Miroslavu Marešovi se podařilo nalézt archivní dokumenty, které hovoří o tom, jak se na konflikt chystali komunističtí pohlaváři. Vědělo se, že měli nachystané více či méně bezpečné úkryty, ale nevědělo se, kde a kolik jich bylo. Jeden se nacházel v Praze a jeden překvapivě v Jihlavě na Vysočině. Oba objekty jsou dodnes veřejnosti nepřístupné. Jak měl tehdy probíhat střet mezi Východem a Západem zkoumal reportér Karel Vrána.
  13:24
  Záchrana repliky pirátské lodi La Grace
   Že i Češi měli svého piráta, to donedávna věděl málokdo. Tedy pokud nepočítáme Viktora Koženého, kterému dali západní novináři přezdívku Pirát z Prahy. Augustin Heřman byl ale opravdovým pirátem ze 17.století, měl na to dokonce papíry a v karibských vodách přepadal španělské lodě. A právě u španělských břehů uvízla na konci října kopie jeho lodi La Grace, kterou postavili čeští nadšenci. Díky tomu se o našem domácím Jacku Sparowovi dověděla i široká veřejnost, která na záchranu lodi vybrala přes milion korun. Teď, po více než dvou týdnech úsilí se zdá, že vzácnou plachetnici se podaří zachránit. Ve Španělsku natáčela reportérka Stáňa Raupachová.
   24:12
   Slepý muzikant dobyl Hollywood a zbyl mu dluh
    Přišel do Hollywoodu, stal se mistrem světa, ale když se vrátil domů, zjistil, že je na tom stejně, nebo ještě hůř než předtím. Nenápadný učitel hudby Petr Bazala z Valašského Meziříčí se letos v červenci zúčastnil Mezinárodního mistrovství světa v interpretačním umění v Los Angeles a tuto soutěž v hudební kategorii vyhrál. Zabodovala i jeho žákyně, která zvítězila v kategorii do deseti let. Oba si přivezli spoustu medailí a plaket, úžasné zážitky a také poněkud drahý dobrý pocit. Učitel se kvůli soutěži na sedm let zadlužil a jeho žákyně vyčerpala rodinné úspory. A o jejich úspěšné reprezentaci u nás nikdo nic neví. Příběh o hudebním nadání natočila reportérka Andrea Máslová.
    Přehrát celé video
    Stopáž38 minut
    Další díl
    19. listopad 2012

    Reportéři ČT na sociálních sítích

    Napište nám