38 minut

27. června 2011

Obsah dílu

Spor o hranice s Polskem — Bezpracný zisk ze státních zakázek — Byrokracie okolo dotací pro mentálně postižené

Části dílu

01:16
Spor o hranice s Polskem
  Reportérka Aneta Snopová narazila na problém, o kterém se zatím na veřejnosti vůbec nemluvilo. Ministerstvo zahraničních věcí se pokouší ukončit letitý spor o hranice s Polskem. To si dělá nároky na území, o které přišlo při zakreslování hraniční čáry v roce 1958. Týká se to desítek obcí, jejichž části by mohli skončit v Polské republice, někdy dokonce i s místními usedlíky. Výbušná agenda bude na stole i při návštěvě polského premiéra, který má v červenci podle našich informací dorazit do Prahy na státní návštěvu.
  12:49
  Bezpracný zisk ze státních zakázek
   Státní zakázky ve stavebnictví fungují jako letadlo. Firma, která zakázku získá, ji obratem rozdělí na menší firmy, a ty ji předají ještě menším. Ty zakázku udělají za zlomek původní ceny. Firmy, které jsou na horním konci hierarchie, shrábnou bezpracný zisk. Už před dvěma měsíci jsme na to upozornili v reportáži o budování kanalizace v Rožmitále pod Třemšínem, stejný scénář se opakuje i ve Žďáru na Mladoboleslavsku. A co je ještě horší, malé firmy, které práci nakonec udělají, nedostanou od těch velkých zaplaceno. Státní fond životního prostředí, který by to měl kontrolovat, si myje ruce. Natáčela Lucie Sehnalová.
   23:53
   Byrokracie okolo dotací pro mentálně postižené
    V minulé reportáži jsme viděli, jak Státní fond životního prostředí není schopen kontrolovat mrhání s evropskými penězi. Jak to vypadá, když kontrola nechybí, ukazuje příklad z ministerstva práce a sociálních věcí. Místo podstaty věci se zaměřuje na hlídání lejster a byrokratické papírování. Sdružení, které pomáhá mentálně postiženým, tak přichází o schválenou dotaci ne proto, že by postiženým nepomáhalo, ale proto, že jim pomáhá více, než uvedlo v papírech. Více reportérka Jana Sotonová.
    Přehrát celé video
    Stopáž38 minut
    Další díl
    4. července 2011

    Reportéři ČT na sociálních sítích

    Napište nám