38 minut

4. červenec 2011

Obsah dílu

Kdo získá 170 milionů z H-systému — Kauza ProMoPro — Secesní Grand hotel Praha v Jičíně

Části dílu

01:14
Kdo získá 170 milionů z H-systému
  Vrchní soud minulý týden snížil tresty třem manažerům H-systému. Z původních osmi a devítiletých trestů vězení si odnesli jen podmínku. Přitom v H-systému přišlo o celoživotní úspory zhruba tisíc rodin. Zaplatili za domy, nedostali nic a firma spadla do konkurzu. Naše reportérka v následující reportáži zkoumá otázku, zda justice dokáže zajistit, aby se lidem z ukradených peněz něco vrátilo.
  11:18
  Kauza ProMoPro
   Úředníci dobrovolně sepsali smlouvu, extrémně nevýhodnou pro vlastní úřad. Kvůli tomu vyhodili stamiliony korun z kapes daňových poplatníků. Pak z nich vzali další dva miliony na audit, aby se dozvěděli, že sepsali extrémně nevýhodnou smlouvu a vyhodili stamiliony. Stalo se na Úřadu vlády v kauze ProMoPro. Audit jsme nakonec získali a zjistili, že s touto smlouvou v ruce - v době, kdy bylo naše evropské předsednictví v běhu a vláda Mirka Topolánka v demisi - ministři narychlo schválili navýšení výdajů na předsednictví o dalších skoro 400 milionů. Šlo o peníze, které pak mizely na podezřelé účty. S vicepremiérem Alexandrem Vondrou o ně tehdy žádal a sháněl je ministr financí Miroslav Kalousek.
   27:01
   Secesní Grand hotel Praha v Jičíně
    Františku Gabrielovi bylo třicet let, když s rodinou opustil Volyň na Ukrajině a odstěhoval se do České republiky, země svých předků. To se psal rok 1991. S sebou si přivezl jen hromadu ohoblovaných prken. Teď, o dvacet let později, koupil a opravil nejslavnější secesní dům v Jičíně, stoletý Grandhotel Praha. Oprava ho stála 33 milionů, město by mělo být hrdé na zachráněnou památku. Jenže místo stříhání pásky se s majitelem zapletlo do malicherného sporu o sedm parkovacích míst.
    Přehrát celé video
    Stopáž38 minut
    Další díl
    11. červenec 2011

    Reportéři ČT na sociálních sítích

    Napište nám