Matka starosty Postoloprt promluvila o masakru Němců a smrti patnáctiletého bratra. Cyril Svoboda definitivně prohrál soud o činžák. Proč se rodina Muchových brání vystavení Slovanské epopeje v Praze.

Obsah dílu

Přehrát vše

Poválečný masakr Němců v Postoloprtech

Ani zlo páchané nacisty za druhé světové války nás nezbavuje povinnosti mluvit o brutalitě po jejím konci. Na přelomu května a června roku 1945 zabila československá armáda spolu s revolučními gardami na osm set německých civilistů v severočeských Postoloprtech. V těchto dnech proběhly dva pokusy o uctění jejich památky, což je u nás stále velkou vzácností. V lepším případě to naráží na nezájem, v horším na odsudky či přímo výhrůžky místních lidí. Jak to dopadlo v Postoloprtech vám ukáže reportáž Davida Vondráčka.

Autor reportáže: David Vondráček


Soudní spor Cyrila Svobody o činžák

Minulý týden vynesl městský soud v Praze definitivní verdikt ve sporu bývalého předsedy KDU-ČSL Cyrila Svobody o milionový majetek. Připomeňme, že bývalý šéf lidovců se soudil s charitativními organizacemi o pozůstalost jisté Marie Kaprálkové. Ta mu nejprve odkázala pražský činžák, jenže později si to rozmyslela a vše naopak napsala na charitu. Známá kauza zřejmě přispěla k prohře lidovců ve sněmovních volbách, ale teprve následující reportáž odhalí celé její pozadí. Soudní spor rozkrývá reportér Lukáš Landa.

Autor reportáže: Lukáš Landa


Boj o Muchovu Slovanskou epopej

Ať už je Muchova Slovanská epopej kýč nebo ne, jedno je jisté: je to pozoruhodné dílo světoznámého českého umělce, jakých mnoho nemáme. Jenže v poslední době jsme svědky tahanice na nerudovský motiv: kam s ním. Chce jej Moravský Krumlov, kde už stojí přes čtyřicet let, i Praha, která jej více než osmdesát let neviděla. Do toho vstupují potomci Alfonse Muchy. Ti by ji sice rádi měli v Praze, jenže až poté, co metropole splní malířovu důležitou podmínku. Jakou, to vám řekne reportáž Anety Vojtěchové.

Autor reportáže: Aneta Vojtěchová


Stopáž37 minut
Rok výroby 2010
 P ST