Zkušenosti předků o povodních, které Troubky zapomněli. Ekologická superzakázka – černá díra do rozpočtu. Čtyřiaosmdesátiletá bývalá nacistka přijela do Čech, aby rodáky požádala o odpuštění.

Obsah dílu

Přehrát vše

Povodně v Troubkách

Když se řekne Troubky, vybaví se povodně. Především ty z roku 1997, které byly pro obec katastrofické, ale mnoho za nimi nezaostaly ani ty letošní. Reportéři ČT zjistili, že potíže s velkou vodou měli i předkové dnešních obyvatel, ale dokázali se jí úspěšně bránit. V sedmdesátých letech však pod dojmem hesla poručíme větru dešti vzala jejich jednoduchá obrana za své. Příroda to vesničanům vrátila o třicet let později. Že je dobré občas se poučit z historie, ukazuje reportáž Lucie Sehnalové.

Autor reportáže: Lucie Sehnalová


Ekologická superzakázka

Zapomeňte na 114 miliard, o kterých se neustále mluví v souvislosti s takzvanou ekologickou zakázkou. Tato částka je pouhým symbolem, který o realitě nic nevypovídá. Superzakázka sice tak drahá nebude, ale podle odborníků i tak hrozí, že za ni zaplatíme více, než musíme. Před volbami to proto bylo jedno z velkých témat a kromě TOP 09 ji všichni chtěli zrušit. Proč se najednou strany rozpočtové odpovědnosti od svých slibů vzdalují? Horkou kauzu zkoumá reportérka Jana Neumannová.

Autor reportáže: Jana Neumannová


Zpověď bývalé nacistky

Paní Hirschmanová žije na Hawaji, kde by si mohla ve svých 84 letech užívat důchodu. Místo toho přijela do rodných Čech, aby se před rodáky omluvila za svou minulost. Co tak strašného provedla? V mládí se fanaticky oddávala nacistické ideologii, věřila v nadřazenost árijské rasy a zbožňovala Hitlera. Pozoruhodné je, že se dnes ke svým omylům dokáže přiznat, i když se za ně stydí. Její příběh zaznamenala reportérka Andrea Máslová.

Autor reportáže: Andrea Máslová


Stopáž37 minut
Rok výroby 2010
 P ST