Proč senátor Jaromír Štětina pomáhá čečenskému uprchlíkovi? Budoucí pražská elektrárna má potíže s emisními limity. Příběh moravského Edisona? vynálezce motoru slovenské Strely Josefa Sousedíka.

Obsah dílu

Přehrát vše

Ukrývaný čečenský uprchlík

Nedávno vyšla v novinách zpráva, že senátor Štětina ukrývá před úřady čečenského uprchlíka. Co vede zákonodárce k tomu, aby se postavil na obranu člověka, který podle ministerstva vnitra porušil české zákony? Zápletka jak z válečného dramatu, a to bez nadsázky: Timur Borchashvilli byl během čečenské války spolupracovníkem prezidenta Aslana Maschadova, za což mu dnes ve vlasti hrozí smrt. Jenže ministerstvo nevěří, že Timur je Timur, proto si Jaromír Štětina vzpomněl na svou novinářskou minulost a s kamerou na rameni vyrazil na neklidný Kavkaz. Proč ukrývá senátor Jaromír Štětina čečenského uprchlíka, zjišťoval reportér Lukáš Landa.

Autor reportáže: Lukáš Landa


Stavba nové pražské elektrárny

Na pražském sídlišti Bohnice má stát nová elektrárna. Ani lidé z Bohnic o tom většinou neví. Je to vůbec možné? Je to ze strany obyvatel sídliště nezájem o věci veřejné, nebo spíš záměr investora důležitou stavbu před lidmi ututlat do poslední chvíle? Nebo oboje? Za zájem přitom taková strategická stavba s dopadem na životní prostředí určitě stojí. Hned v první fázi povolovacího procesu se totiž ze strany Pražské energetiky vyskytly nesrovnalosti, které lze považovat za balamucení úřadů. Po nesrovnalostech v emisních limitech pátral reportér Filip Černý.

Autor reportáže: Filip Černý


Moravský Edison patentů

Říkali mu český nebo moravský Edison. Zní to jako z červené knihovny, ale je to pravda: Z chudého chlapce se vypracoval na šéfa továrny, která zaměstnávala 350 lidí. Josef Sousedík byl autorem řady převratných patentů. A také starostou Vsetína a za nacistické okupace hlavou odbojové skupiny. Za to zaplatil životem. Ale jeho vynálezy žijí dodnes. Jedním z nich je unikátní motor vlaku Slovenská strela, který se nedávno stal národní kulturní památkou. Je ovšem v tak špatné kondici, že se moravský Edison musí otáčet v hrobě. Po stopách vynálezce se vydal reportér Karel Vrána.

Autor reportáže: Karel Vrána


Stopáž37 minut
Rok výroby 2010
 P ST