
Jaké budou letos šance dostat se na vybranou střední školu?
Obsah dílu
Jednotné přijímací zkoušky na čtyřleté maturitní obory středních škol budou 11. a 14. dubna a na osmiletá a šestiletá gymnázia 15. a 16. dubna. Lhůta pro přihlašování vypršela 20. února o půlnoci. Přihlášky se žádostí o prominutí lhůty lze ještě podat, záleží ale na školách, zda pozdější podání prominou. Uchazeči mohli podávat až pět přihlášek, z toho dvě do oborů s talentovou zkouškou a dvě do oborů bez ní. Zvolit si mohli elektronickou přihlášku, papírovou formu či kombinaci obojího
Části dílu
Renata Schejbalová, ředitelka Gymnázia Nad Štolou
Robin Řežábek, učitel na internetu, influencer a streamer
Dominik Simon, třídní učitel ZŠ Antonína Baráka, Lovosice
Benjamin Simsa, analytik, PAQ Research
Marek Bičan, katedra mezinárodních vztahů a evropských studií, Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity
Přehled dílů
Jednání o míru na Ukrajině
Skutečný pokrok, nebo jen hra?
Kondice tuzemské ekonomiky
Daří se ji nastartovat?
Předvolební atmosféra v Česku
Co ještě plánuje stihnout Fialova vláda?
Ukrajina stále v centru pozornosti
Dojde na schůzku Zelenského s Putinem?
Další schůzka o osudu Ukrajiny
Za Trumpem do Bílého domu míří Zelenskyj a lídři z Evropy
Summit Trumpa s Putinem na Aljašce
Ostře sledovaná schůzka prezidentů Spojených států a Ruska Donalda Trumpa a Vladimíra Putina by měla začít po deváté hodině večer středoevropského času. Americký prezident summit označil za odrazový bod pro navazující vrcholné setkání, na které pozve i ukrajinskou hlavu státu Volodymyra Zelenského. Šéf Bílého domu věří, že Ukrajina a Rusko uzavřou mír.
Sledujte speciální vysílání ČT24:
20:06–22:00 90' ČT24
22:00–23:00 Události, komentáře
23:00–07:00 Summit Trumpa s Putinem na Aljašce
Zbývá 50 dnů do sněmovních voleb
Dnes končí lhůta pro opravy kandidátek. Krajské úřady finalizují registraci stran a hnutí, které se k říjnovému klání přihlásily.
Od příštího týdne se budou moci volební seskupení soustředit na volební kampaň. V ní budou moci využít volební čísla, která jim v úterý vylosuje Státní volební komise. Od 17. září budou moci oslovit voliče prostřednictvím veřejnoprávní televize a rozhlasu.
Evropští lídři o chystané schůzce Trumpa s Putinem
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj míří do Berlína. Po boku kancléře Friedricha Merze bude na virtuálním summitu diskutovat o možném ukončení války na Ukrajině s lídry Evropy a šéfem NATO. Následně svůj postoj sdělí i americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi před jeho osobním setkáním s Vladimirem Putinem na Aljašce.
Ukrajina nestáhne své vojáky z Donbasu, jak v rámci potenciální dohody o příměří žádá Kreml. Podle Zelenského by požadavek Moskvě otevřel možnost k dalším výpadům do okupované země. Upozornil také, že Kyjev nesmí být vynechán z rozhovorů týkajících se ukrajinského území.
Jak se v červenci vyvíjely ceny zboží
Zdražování podle údajů statistiků v červenci mírně zpomalilo. Inflace byla na úrovni 2,7 %.
Za růstem byly hlavně služby a taky potraviny – od mléka třeba až k čokoládě. Právě u té cena minulý měsíc vzrostla o 14 %, polotučné mléko a vejce podražilo téměř o 30 % a cena drůbežího masa byla vyšší asi o sedm procent.
Ceny potravin se podle ekonomů budou ještě zvyšovat, ale jejich růst by měl být menší než v první polovině letošního roku.
Cesta k míru na Ukrajině – kdy skončí ruská agrese?
Kvůli chystané schůzce Trumpa s Putinem se dnes schází ministři zahraničí EU. Washington s Moskvou podle agentury Bloomberg připravují dohodu o příměří na Ukrajině, která by měla potvrdit ruské územní zisky na východě Ukrajiny. Moskva si chce ponechat i poloostrov Krym.
Generální tajemník NATO Rutte soudí, že se při mírových rozhovorech bude těžké vyhnout otázce budoucnosti ukrajinských území nyní ovládaných Ruskem. Prezident Zelenskyj ale varuje před jakýmkoliv řešením konfliktu bez účasti Kyjeva.