
Rekonstrukce Nové scény Národního divadla
Část: Stručný přehled témat
Obsah dílu
Rekonstrukce Nové scény Národního divadla začne podle ředitele ND Jana Buriana v červnu 2025. Potrvá dva roky a vyjít by měla na 2,3 miliardy korun. Rekonstrukce bude obnášet restaurování památkově chráněných prvků, výměnu vzduchotechniky, nové energetické hospodářství nebo fotovoltaické panely na střechu provozní budovy B, takzvaného Themosu.
Hlavní smysl oprav je podle Buriana kompletní rekonstrukce divadelního sálu, který nyní nemá dobré výhledy a akustiku. „Rekonstrukce tady vybuduje úplně nový sál s teleskopickým hledištěm, které se bude moci proměňovat až do 500 diváků,“ řekl Burian.
Rekonstruovat se bude také přilehlá budova Themos. „První dvě patra bude prodejní galerie s gastroprovozem, s divadelním klubem a bude to celé otevřené do náměstí Václava Havla,“ řekl Burian. V dalších dvou patrech bude nová zkušebna velikosti jeviště Národního divadla, která také najde využití jako komorní scéna pro zhruba 100 diváků. V Themosu bude také zkušebna baletu a v posledním patře vznikne edukační centrum, kde se budou konat vzdělávací programy pro děti a mládež.
Jak se vám plánovaná rekonstrukce líbí? Svůj názor nám můžete poslat přes formulář.
Části dílu
Jan Burian, ředitel, Národní divadlo
Martin Baxa /ODS/, ministr kultury, místopředseda strany
Václav Pelouch, ředitel, technicko-provozní správa Národního divadla
Zdeněk Lukeš, historik architektury, publicista
Josef Bělica /ANO/, hejtman Moravskoslezského kraje
Veronika Vrecionová /ODS/, výbor pro zemědělství a rozvoj venkova - předsedkyně
Ondřej Houska, redaktor, Hospodářské noviny, spoluautor podcastu Bruselský diktát
Přehled dílů
20 let vysílání ČT24
2. května 2005 ve 13 hodin začal vysílat zpravodajský program ČT24. Patří k nejsledovanějším zpravodajským stanicím v Evropě. V loňském roce si ČT24 v Česku zapnulo přes 7 milionů diváků.
Dvacátému výročí startu vysílání věnujeme speciální díl 90‘ ČT24.
Pozvání přijali:
Zdeněk Šámal, bývalý ředitel ČT24
Petr Mrzena, ředitel divize Zpravodajství a publicistika ČT24
Petr Vašek, redaktor
Richard Samko, redaktor
Růst české ekonomiky ve stínu obchodní války
Česká ekonomika v prvním čtvrtletí podle předběžného odhadu statistiků vzrostla meziročně o 2 %. Za růstem stojí hlavně vyšší útraty domácností. Oživení ekonomiky ale podle expertů mohou ohrozit americká cla.
„Při významu zahraničního obchodu pro Česko a zapojení českých forem do mezinárodních výrobních řetězců by dopad ochlazení globálního obchodu byl pro nás citelný,“ varuje ekonom poradenské společnosti Deloitte David Marek.
Volby v Kanadě – kam směřují velmoci v době obchodní války?
Kanadský premiér Mark Carney ohlásil vítězství své strany v parlamentních volbách. Dodal, že je připravený spolupracovat i s jinými stranami. Prozatím není jisté, jestli liberálové budou mít většinu.
Carney žádal voliče o silný mandát, který by mu pomohl zvládnout vyjednávání o clech a odrazit vyhrožování anexí Kanady ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Trump jednal se Zelenským – je Ukrajina blíž míru?
Americký prezident Donald Trump vyzval Vladimira Putina, aby zastavil útoky na Ukrajinu a podepsal s Kyjevem mírovou dohodu. Šéf Bílého domu na pohřbu papeže Františka v Římě krátce jednal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Podle Trumpa šlo o „produktivní setkání". Jak napsala agentura AFP, měl naznačit, že je Zelenskyj připraven vzdát se poloostrova Krym.
Podmínky pro mír na Ukrajině
O ukončení války na Ukrajině má dnes jednat s ruským prezidentem Putinem zvláštní vyslanec Bílého domu Steve Witkoff. Prezident USA Donald Trump tvrdí, že se schyluje k uzavření dohody o příměří. Kreml je podle něj pod tlakem a udělal poměrně velký ústupek tím, že se přestane snažit ovládnout celou Ukrajinu. Kyjev ale navržený plán, který by znamenal ztrátu Krymu, odmítá.
Hlavní město Ukrajiny mezitím čelí raketovým útokům. Zahynulo při nich nejméně dvanáct lidí a dalších více než devadesát bylo zraněno. Výbuchy bylo v noci slyšet i v Charkově na východě Ukrajiny.
Rusko stupňuje hybridní útoky proti Evropě
Nevyhlášená válka po celé Evropě se nevede konvenčními zbraněmi, ale pomocí sabotáží i dezinformací. Německá média včera s odvoláním na evropské zpravodajské služby informovala, že za loňskou sérií požárů balíčků na evropských letištích stojí agenti naverbovaní ruskou vojenskou tajnou službou GRU.
Spor o Krym a další Ruskem okupovaná území
Londýnská schůzka na úrovni ministrů zahraničí Velké Británie, USA, Francie, Německa a Ukrajiny se odkládá. Ke konzultacím se schází pouze nižší exekutivní činitelé. Americký ministr zahraničí Marco Rubio měl podle některých médií v Londýně předložit návrh, aby Kyjev uznal Krym jako ruské území.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to ale odmítl. Rubio pak oznámil, že do Londýna nepřijede.
Moskva ukrajinský poloostrov v rozporu s mezinárodním právem anektovala v roce 2014.
Vatikán se připravuje na konkláve – kdo nahradí papeže Františka?
Papež František zemřel včera ráno ve své rezidenci ve Vatikánu. Pohřben bude tuto sobotu v bazilice Santa Maria Maggiore v Římě. Od středy bude tělo papeže vystaveno v bazilice svatého Petra, kde se mu budou moci lidé poklonit.
Proces volby nového papeže musí začít 15. až 20. den po smrti pontifika. Hlavu katolické církve volí v tajné volbě kardinálové v takzvaném konkláve v Sixtinské kapli. V tuto chvíli se nejvíc mluví o devíti jménech. Všichni jsou kardinálové, šest pochází z Evropy a po jednom jsou z Afriky, Asie a Severní Ameriky.
Do Česka poprvé v historii neproudí ruská ropa
Rozšíření západního ropovodu TAL je hotové. Touto cestou může Česko čerpat až osm milionů tun suroviny ročně, což zcela pokryje spotřebu tuzemských rafinerií. První dodávky suroviny z italského tankoviště v Terstu už míří do litvínovské rafinerie. V minulých letech odebíralo Česko přibližně padesát procent ruské ropy a padesát procent neruské.
Cestu k nezávislosti na ropovodu Družba bude mapovat dnešní 90' ČT24.
Spor o změny azylových pravidel
Novela azylového zákona má podle ministra vnitra Víta Rakušana /STAN/ zefektivnit vyhošťování ilegálních migrantů a zabránit zneužívání azylového systému. Pokud bude například cizinec vyhoštěn, nebude už moci žádat o azyl, čímž by se mělo zamezit podávání účelových žádostí. Opozici – konkrétně ANO a SPD – vadí, že novela navazuje na unijní migrační pakt. SPD by například chtěla „minimalizovat možnost obstrukcí“ ze strany ilegálních migrantů.