
Spor o důchody – o kolik je zvyšovat?
Obsah dílu
Tři z pěti vládních stran - ODS, TOP 09 i lidovci - uvažují o pomalejším růstu důchodů. Argumentují rychlým zvyšováním výdajů na penze, které ročně poskočí o desítky miliard. Penze by rostly dál, ale tempo by bylo o desetikoruny nebo nižší stokoruny pomalejší než teď. Záleželo by na výši mezd a inflaci. Starostové, Piráti i opozice omezovat valorizaci důchodů nechtějí.
Pomalejší zvedání důchodů doporučuje kvůli ozdravení veřejných financí Národní ekonomická rada vlády. Ministr financí návrh zvažuje zařadit do úsporného balíčku, kterým chce v roce 2024 ušetřit 70 miliard.
Části dílu




Šárka Jelínková /KDU-ČSL/, místopředsedkyně strany
Aleš Juchelka /ANO/, člen výboru pro sociální politiku, Poslanecká sněmovna

Richard Hindls, ekonom, bývalý člen Národní rozpočtové rady


Lenka Desatová, předsedkyně, Rada seniorů České republiky
Iva Kuchyňková, koordinátorka pro sociální oblast, Charita Česká republika

Přehled dílů

Přípravy na summit EU
Jaká bude pozice ČR v Evropě za nové vlády?

Postup prezidenta při jmenování nové vlády
Počasí — Babiš jednal v Bruselu s šéfkou Evropské komise — Ukrajina jedná s USA o mírovém plánu — Výroba čokolády v Česku

Vláda Petra Fialy končí
Počasí — Výhody a nevýhody vládnutí v koalici — Boj s vysokou inflací — Jak komunikovala vláda Petra Fialy

Prezident Petr Pavel jmenoval Andreje Babiše premiérem
Počasí — Prezident jmenoval Andreje Babiše premiérem

Kandidáti na ministry u prezidenta
Priority v oblastech kultury a sportu

Babiš: rozhodl jsem se vzdát Agrofertu
Počasí — Babiš oznámil řešení střetu zájmů — Před 45 lety zemřel Johm Lennosn

Pokračují konzultace prezidenta s kandidáty na ministry
Prezident Pavel pokračuje v konzultacích s adepty na ministry. Setkal se s dvěma kandidáty za SPD – Jaromírem Zůnou (ministr obrany) a Martinem Šebestyánem (ministr zemědělství).
S předsedou Motoristů a kandidátem na ministra zahraničí Petrem Macinkou mluvil i o svých výhradách vůči poslanci strany Filipu Turkovi, který by měl být ministrem životního prostředí. Prezident by uvítal, kdyby Ústavní soud případně rozhodl o tom, jaké kompetence má hlava státu při jmenování členů vlády.

Směřování zahraniční politiky Česka
Počasí — Konzultace prezidenta s kandidáty na ministry — Schůzka prezidentů Visegrádské skupiny — 20 let od premiéry pohádky Anděl Páně

Na Hrad zamířili další ministerští kandidáti
Počasí — Stručný přehled témat — Konzultace prezidenta s kandidáty na ministry — Lubomír Metnar jako budoucí ministr vnitra — Ivan Bednárik jako budoucí ministr dopravy — Putin jedná s Witkoffem a Kushnerem

Další kandidáti na ministry – bude Filip Turek ve vládě?
Počasí — Postup prezidenta při formování nové vlády



