Film o našich novodobých rybářích a jejich životě u vody. Odehrává se v rybářské kolonii na jezerech Nové Mlýny na Jižní Moravě, kde je znám výskyt největších sladkovodních ryb u nás, především kapra obecného.

Vznosné panorama vrcholků Pálavy na Jižní Moravě je již od poloviny sedmdesátých let obklopeno širokou vodní hladinou nádrže Nové mlýny, vybudovanou v polovině sedmdesátých let za účelem regulace soutoku řek Dyje, Jihlavy a Svratky. Cíle stavby bylo zabránit každoročním povodním, zároveň měla nádrž Nové Mlýny zavlažovat zemědělskou půdu.

Pálava je ale také nádherná scenérie vyvolávající v každém návštěvníkovi emoce. Turisté sem přijíždějí každý víkend za svým moravským mořem. Vodní díla, jako je nádrž Nové mlýny, hodně ovlivnila život místní společnosti. Lidem v jejich blízkosti nezbylo než se sžít s proměněnou krajinou. Potřeba vzniku nádrží byla zaplacena ztrátou nenahraditelného lužního lesa. Pod hladinou v sobě voda skrývá tajemství minulosti, jež jsou před čtyřiceti lety zatopena. Obyvatelé vesnice Mušov se museli vysídlit a najít si své nové domovy.

Vodní dílo bylo napuštěno v roce 1989. Jako noví víkendoví usedlíci se sem začali sjíždět rybáři se svými karavany – nomádi nového věku. Na několika místech jsme se stali svědky vzniku improvizovaně vybudovaných kolonií vášnivých rybářů, tichých bláznů 21. století. Již dvacet let sem přijíždějí a žijí ve svých v přívěsech. Je to jedna velká rodina lidí, kteří se sem týden co týden sjíždějí za společným prožitkem, který jim poskytuje rybolov, určitá forma úniku od naší civilizace.
Rybáře spojuje ještě jeden společný jmenovatel – přirozenost. Rybáři k ní mají díky své lásce k přírodě blízko. Co je to ale „přirozenost“? Dnešní člověk, oproštěn o základní potřeby boje o každodenní existenci, ztrácí jasné ukotvení svého smyslu života. To vysvětluje, proč zde tito rybáři nacházejí něco důležitého, co jinde postrádají, co nejsou schopni nalézt v šedém týdenním stereotypu, v práci, doma. Tady společně spontánně prožívají nezapomenutelné zážitky. Tady plyne čas dlouhých veselých dnů a nocí. A zde jsou si rybáři jako jedna velká rodina vzájemnou oporou.

Stopáž75 minut
Rok výroby 2018
 P
ŽánrDokument

Všechny koprodukční filmy České televize