Evropská hvězda Edvarda Beneše

Dokumentární portrét druhého prezidenta Československa jako člověka a občana, bez svatozáře legendy, od jehož úmrtí v těchto dnech uplyne 70 let (2004). Scénář a režie P. Lokaj

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Zakladatelský význam prezidenta Beneše pro dějiny mladého Československého státu a jeho zásluhy o stát jsou neustále předmětem zkoumání a různě zacílených úvah. Toto stále velmi aktuální téma uchopili tvůrci dokumentu s velkou erudicí. Shromáždili množství faktů, svědectví i odborných úvah. Vracejí se na místa spojená se soukromým životem i významnými dějinnými mezníky. Historické osobnosti musíme posuzovat v kontextu jejich doby, říká se v dokumentu. Není sporu o významu Edvarda Beneše pro mladou československou demokracii, ozývají se ale i polemiky nad chybnými kroky.

Film se pokouší přiblížit a hodnotit jednu z nejvýznamnějších politických postav české historie 20. století. Analytickým způsobem pracuje s historickým materiálem, výpověďmi svědků a historiků a vykresluje rozporuplnou osobnost v celé její šíři. Dokument je pozoruhodný nejen svým tématem, ale i způsobem zpracování.

Dokumentární film Evropská Hvězda Edvarda Beneše získal na 39. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Academia Film Olomouc hlavní Cenu pro nejlepší vzdělávací pořad.

Stopáž57 minut
Rok výroby 2004
 ST 4:3
ŽánrDokument