Kde žiju a proč? Jedinečná dokumentární řada osudů těch, kteří nosí nálepku cizinec (2014)

Obsah dílu

Přehrát vše

Korjen

Formace Korjen vznikla jako společenství tří zpěvaček, které se před časem potkaly v Praze. Každá je z jiného koutu Evropy. Aida Mujačič přišla studovat do Prahy z Bosny a Hercegoviny. Doma absolvovala hru na klavír na Střední hudební škole, poté pokračovala ve studiích v Rijece, nakonec v Sarajevu. Získala stipendium české vlády ke studiu hudební vědy na Univerzitě Karlově.

Ewa Zurakowska přišla do Prahy z Klodzka, města, které bezprostředně sousedí se severní hranicí ČR. I ona studovala v Praze, potkala se s Aidou a Svetlanou, společně vystupují na koncertech Korjenu, ale Ewa také účinkuje v inscenaci Žena, kůže, píseň, kost (a dost?) v Paláci Akropolis v Praze.

Svetlana Sarkisjan pochází ze smíšeného arménsko-slovenského manželství. Studovala muzikologii v Praze, účinkuje ve stejném představení jako Ewa v Paláci Akropolis a věnuje se teorii a výuce etnohudby. Všechny tři umělkyně spolupracují s bubeníkem Janem Šiklem, jehož nápadem bylo vytvořit formaci Korjen spojením interpretek odlišných národnostních kultur. Jejich repertoár navíc čerpá z lidové hudby napříč celou Evropou. V tom jsou výjimeční, mají úspěch a jejich koncerty vždy bývají vyprodané.

Ilustrátor

Kurt van der Basch je Kanaďan a v Kanadě žil do svých 22 let. Tehdy studoval v Novém Skotsku hru na klavír, ale už tehdy věděl, že se chce živit spíš kresbou. V roce 1999 odjela jeho spolužačka do Prahy a psala mu, že je tu docela levně. Pozvala ho, že má v bytě volnou postel, zda by nechtěl přijet, že by se o bydlení podělili a zkusili tu sehnat práci. Rozhodl se, že nabídku přijme. Přijel, a jak sám říká, Praha se na něj nalepila a už ho asi nikdy nepustí. V Praze se také oženil, respektive uzavřel registrované partnerství. Před 15 lety si tady našel životního přítele z Moravy, kterého si před 6 lety, kdy u nás povolili registrované partnerství, také vzal. Přítel je šéfkuchařem v restauraci U Malířů a dodnes mu prý říká, že se nezbavil některých kanadských zvyků. Jak ale s úsměvem dodává Kurt, on si to nemyslí, protože za těch 15 let byl v Kanadě jen 4×. Spíš jezdí jeho rodiče za ním do Prahy.

Osobně mu Kanada nechybí. Pokud se mu zasteskne, pak po rodičích a pokud už po Kanadě, pak po její přírodě. Chybí mu východní kanadské pobřeží s rybářskými osadami – krajina, které se prý nic nevyrovná.

Stopáž27 minut
Rok výroby 2014
 ST AD HD
ŽánrDokument