Chat

Martin Kratochvíl a Jiří Tesař
Když se na Tahiti podíváte do telefonního seznamu uvidíte celé odstavce typicky českých příjmení. Je to jen náhoda? Jak se tam vůbec mohla dostat? Odpověď Vám dá cyklus dokumentů Příběhy z jižních moří, který natočili režisér, cestovatel a znalec Polynésie Jiří Tesař spolu s kameramanem, producentem, podnikatelem, hudebníkem a rovněž cestovatelem Martinem Kratochvílem. Ptát se jich můžete na všechno, co vás zajímá o životě v Polynésii, na Tahiti a jiných tamních ostrovech, ale i na to, jak a kde u nás žije tahitská menšina. Jedenáctidílný cestopisný seriál Příběhy z jižních moří nabídne Česká televize divákům vždy v neděli ve 14.45 hodin na ČT1, a to od 27. června v průběhu prázdnin.
Záznam chatu z pondělí 21. června 2004
Richard Kluzák: „Je možno na tichomořskýchostrovech plavat daleko do moře bez nebezpečí se strany žraloků ?“
Martin Kratochvíl a Jiří Tesař: „V laguně můžete plavat, kam stačíte, za korálovou bariérou jsou vlny větším nebezpečím než žraloci.“
martin adamec: „Dobrý den, moc Vás zdravím. Chtěl bych se Vás zeptat, jak dlouho jste natáčeli seriál Příběhy z jižních moří. Předem děkuji za odpověď. Mějte se fajn.“
Martin Kratochvíl a Jiří Tesař: „V podstatě jenom deset let a z toho v Polynésii asi pět měsíců.“
Pull The Plug: „Pro p. Martina Kratochvila: 1) Jak vypada soud s Vitezslavem Halkem, 2) Co si o teto osobnosti myslite? Pro p. Jiriho Tesare 3) vydal jste kdysi thrash kapelu Ferat, jak na to vzpominate? - v Bontonu 93 1) Co byste rekl zajimaveho k tahitske mensine? 2) Jaka je politika a nabozenstvi mezi Tahitany? 3) Chystate dalsi dokument?“
Martin Kratochvíl a Jiří Tesař: „1. Nevím, jak dlouho se kauza ještě povleče. 2. Pana Hálka bohužel neznám. 3. Bohužel už si nevzpomínám. 1. Je to zaručeně nejmenší menšina u nás, jsou samí moc příjemní lidé. 2. Na Tahiti mají nového čerstvého prezidenta, který chce samostatný stát nezávislý na Francii. Co z toho bude, to se uvidí. Náboženství - všechny možné denominace křesťanství i zbytky původního kultu. 3. Martin jede pozítří do Kašmíru natáčet o horách a o vázání koberců.“
Jiří Krupka, Ottawa, Kanada: „Jak se z muzikanta stane cestovatel? To není zrovna levný koníček - nebo povolání? A proč zrovna do jižních moří?“
Martin Kratochvíl a Jiří Tesař: „Muzika i cestování mají společnou romantiku transcendence. Můj pobyt v Polynésii byl příjemnou epizodou v natáčení filmů převážně s horskou a horolezeckou tematikou. Cestovat se dá v Nepálu i v Polynésii i čundráckým způsobem, který není tak náročný na finance a člověk víc vidí a zažije.“
Tachovačka: „Jsou opravdu tahiťanky jedny z nejkrásnějších žen na světě? Kdy je v Polinésii nejstálejší počasí.Děkuju za odpověď.“
Martin Kratochvíl a Jiří Tesař: „Mýtus o krsáných Tahiťankách je skutečně jen mýtus. Většina současných obyvatelek je, mírně řečeno, plnoštíhlých, vděčí za to snadnému přísunu kalorických potravin a nedostatku pohybu. Nejstálejší počasí je v Polynésii zhruba od června od září, to je v zimě na jižní polokouli. Bohužel, v té době jsou i nejdražší letenky.“
J€THRO: „Zdravím vás! Mám 3 otázky na Martina - vím o tvém vztahu "k Tibetu a přilehlému okolí": 1)co tě vedlo k tomu, žes další film natočil v nadmořské výšce cca o 6000 metrů níž? :-) 2)pokud by sis mohl vybrat, žil bys raději v Himálaji nebo v Polynésii? 3)budu si i u tohoto cestopisu moci vychutnat opět tvoji chudbu? Díky moc!“
Martin Kratochvíl a Jiří Tesař: „1. I horolezec rád sestoupí na chvíli do nížin. Polynésie má také své kouzlo. 2. Asi bych volil raději Himálaj. 3. Samozřejmě, dokument je hudbou nabitý.“
Tahitan Radek: „Dobry dne, chci se jiz dlouho zeptat, jestli jste dostali nejakou podporu od Ceske televize? Pokud ano, jak vypadala? Dekuji“
Martin Kratochvíl a Jiří Tesař: „Film byl koprodukcí České televize a Studia Budíkov, kde Budíkov má mírnou většinu.“
Kateřina Paděrová z Prahy: „Kam se chystáte do světa v nejbližších týdnech? A proč právě tam?“
Martin Kratochvíl a Jiří Tesař: „Pozítří odlétám do Kašmíru a Ladakhu natáčet dokument o horách a vázání koberců ve Srínagaru.“
Kateřina Paděrová z Prahy: „Nehrozí v Polynésii nebezpečí nějakých nemocí? Je nutné se předem nechat očkovat?“
Martin Kratochvíl a Jiří Tesař: „Povinné očkování není potřeba. Případné tropické nemoci, které si přivezete, se v našem klimatu nerozvinou (elefantiáza).“
Kateřina Paděrová z Prahy: „Pane Tesaři, kdy jste se poprvé dozvěděl o tom, že Češi se tak početně usazovali na tak vzdálených ostrovech. A který z těch osudů vás nejvíc zaujal? A ještě, nechystáte nějakou knížku o svých zážitcích v Polynésii?“
Martin Kratochvíl a Jiří Tesař: „Poprvé jsem o tom slyšel ve vyprávění pana Josefa Vychodila na Tahiti v roce 1994. Těžko jeden z osudů vybrat, všechny byly zajímavé. O vydání knížky se uvažuje. Když budou čtenáři...“
Jan Šejn, Jičín: „Kolik stojí taková cesta na Tahiti, pane Kratochvíle? Dá se to pořídit z česka s nějakou cestovkou?“
Martin Kratochvíl a Jiří Tesař: „Francouzská Polynésie je jednou z nejdražších turistických destinací. I když je to v kraji neobvyklé, dá se i v Polynésii čundrovat dostupně. Znamená to spát venku a jíst plody džungle. A ty jsou docela chutné... Pobyt s cestovní kanceláří je dosti drahý.“
Jan Šejn, Jičín: „Kdo nejvíc jezdí na Tahiti? Němci? Američani? a Co tam vlastně stojí za to?“
Martin Kratochvíl a Jiří Tesař: „Američané, kteří mají obraz Polynésie hodně ovlivněný válečným dobrodružstvím na Bora Bora. Ostrov sloužil za druhé světové války jako základna spojeneckých vojsk v Pacifiku. Na Tahiti samostné moc turistů nejezdí.“
Matěj Kocanda, Praha Roztyly: „Jak jste se vy dva dali dohromady? A připravujete spolu něco dalšího?“
Martin Kratochvíl a Jiří Tesař: „Jirka Tesař hledal pro svůj seriál z Polynésie člověka, který má pilotní průkaz, kapitánské zkoušky, umí s kamerou a vydrží spát v příkopě a pít vodu z potoka. Tuto kvalifikaci mám v Česku asi jen já. Plány máme, ale zatím prozradíme jen to, že jsou velké.“
Matěj Kocanda, Praha Roztyly: „Kdo je vlastně ta tahitská menšina v Čechách? Kolik jich je a kde bych se snima mohl setkat?“
Martin Kratochvíl a Jiří Tesař: „Většina tahitské menšiny (4 lidé) žije v Praze. Třeba na nohejbalu, Václav Kovařík je prvoligový rozhodčí tohoto sportu.“
Vladimír Baar, geograf, nyní rektor Ostravské univerzity: „Měl jsem možnost před 3 lety procestovat 9 zemí Melanésie a Polynésie, do Fr. Polynésie jsem už ale nedocestoval - Váš seriál je o celé Polynésii nebo jenom o té po francouzskou správou?“
Martin Kratochvíl a Jiří Tesař: „Seriál se týká jen Francouzské Polynésie.“
Alice Kopecká ,Dubovice: „Co patří do základu tahitské kuchyně? Dá se i v Česku vařit tahitské jídlo, A nemáte nějaký recept na něco typicky polynéského?“
Martin Kratochvíl a Jiří Tesař: „Syrová ryba, ovoce, kokosové mléko, pečení masa na kamenech v jámě. Při troše fantazie se něco tahitského u nás připravit dá. Recepty máme.“
Zdeněk Lorenc, Roztoky: „Prý se na Tahiti dá žít bez práce? jak je to?“
Martin Kratochvíl a Jiří Tesař: „Toto tvrzení je třeba chápat s určitou mírou nadsázky, i když sociální dávky dotované Francií jsou více než velkorysé.“
Zdeněk Lorenc, Roztoky: „Vy jste muzikant, Martine, jaká je tahitská hudba? Dá se tu někde slyšet?“
Martin Kratochvíl a Jiří Tesař: „Bílí objevitelé a misionáři silnou měrou potlačili původní kulturu a náboženství. Nicméně i přesto zůstal v tamější hudbě, která je jinak silně amerikanizovaná, silný rytmický náboj, připomínající dávné náboženské kulty. Slyšet se u nás dá, bohužel spíše v té komerční podobě. Nicméně v našem seriálu jsou zachyceny vzácné původní rytmy i tance.“
Vladimír Baar, geograf, nyní rektor Ostravské univerzity: „Nepokusili jste dojednat návštěvy polynéských uměleckých souborů v Česku? Jsem přesvědčen, že by měly velký úspěch“
Martin Kratochvíl a Jiří Tesař: „Úspěch by asi měly, doprava početného souboru z Polynésie by byla asi velmi drahá. Nevíte o nějakém sponzorovi? Ostatní domluvíme.“
Hana Hendrychová, Liberec: „Který z ostrovů, na kterých jste byli, je nejkrásnější? a proč?“
Martin Kratochvíl a Jiří Tesař: „Krásné jsou všechny, každý jinak. Pro nás jsou přitažlivé zejména atoly s laguou uprostřed, ale i Markézy bez lagun a korálových útesů nepostrádají krásu a přitažlivost.“
Hana Hendrychová, Liberec: „Prý je na Tahiti nesnesitelné počasí a odpudivý hmyz?“
Martin Kratochvíl a Jiří Tesař: „Počasí na Tahiti není nesnesitelné, je tam poněkud tepleji a vlhčeji, ale počasí je v sezoně poměrně stálé, pokud zrovna nelije jako z konve. Odpudivá muška Nono se vyskytuje jen na Markézách.“
Zbyněk: „Zdravím a táži se: Jak moc je v Plynésii populární fotbal?“
Martin Kratochvíl a Jiří Tesař: „Fotbal se na Tahiti hraje, což je vzhledem k počasí poměrně obdivuhodné. Nejraději fotbal hrají děvčata.“
jarda: „Jak moc jsou Polynesanky prijemne?“
Martin Kratochvíl a Jiří Tesař: „I když jsou trochu při těle, jsou velice příjemné. Existují i výjimky, ale to jsou Francouzky.“
jarda: „Máte radeji more nebo hory?“
Martin Kratochvíl a Jiří Tesař: „Hory.“
jarda: „>p. Kratochvíl - mohl by jste přblížit vaši "šamanskou" příhodu z Himálají (halucinace při sestupu adt.. viz Himálajské dobr. nedávno odvysílané v ČT)“
Martin Kratochvíl a Jiří Tesař: „Příhoda byla věrně vykreslena ve filmu Šiša Pangma. Nic jsem nevystřihl. Takhle působí nedostatek kyslíku na lidský mozek i tělo.“
jarda: „sasurfovali jste si?“
Martin Kratochvíl a Jiří Tesař: „Bohužel, nebyl čas.“
Overactive Imagination: „Jaky byl rozpocet Pribehu z jiznich mori a koupi si je podle Vas nejake jine televizni spolecnosti? Budete jim je nabizet?“
Martin Kratochvíl a Jiří Tesař: „Rozpočet byl katastrofálně nízký, ale nouze utužila tým. Doufáme, že si seriál koupí Slovenská televize, neboť jedním z protagonistů polynézského vystěhovalectví byl Milan Rastislav Štefánik.“
Tom: „Stíháte se ohlížet při svých cestách také po tamnější fauně a flóře? A uděláte si třeba takový odpočinkový den bez místních obyvatel na nějakém pěkném místě?“
Martin Kratochvíl a Jiří Tesař: „Umožní-li hektický časový rozvrh natáčení, rádi spočineme ve stínu palem v srdečném rozhovoru s místními obyvateli. Ani dobroty, které vaří, nejsou k zahození.“
Markéta: „Vyjde zase nějaká vaše hudba na CD?“
Martin Kratochvíl a Jiří Tesař: „Určitě. Pracujeme na CD se starým Jazz Q, ale i s Tonym Ackermanem.“
Richrd: „Kolik asi tak natočíte při jedné výpravě celkem materiálu a kolik procent z něho pak použijete?“
Martin Kratochvíl a Jiří Tesař: „Bylo natočeno zhruba třicet hodin materiálu. Seriál má jedenáctkrát dvacet minut.“
Markéta: „Kolika jazyky vládnete?“
Martin Kratochvíl a Jiří Tesař: „Angličtina je hlavním univerzálním jazykem dobrodruhů. Vedle toho vládneme německy, francouzsky a trochu nepálsky.“
Richrd: „Kolik členů se vším všudy mívají vaše výpravy?“
Martin Kratochvíl a Jiří Tesař: „Doby, kdy dokument vyrazil točit osmičlenný tým, jsou dávno pryč. Dnešní chronický nedostatek finančních prostředků velí i k redukci filmového štábu.“
hcfajnzelvy: „co řikáte jak něco natáčite máte někdy jak se říká nervy v kíblu“
Martin Kratochvíl a Jiří Tesař: „Filmování je krásná tvůrčí činnost, kterou máme oba hrozně rádi. Může to ale být i adrenalinová anabáze se špatným koncem, což se nám zatím naštěstí nepřihodilo. Děkujeme všem divákům, kteří s námi strávili hodinu na chatu a doufáme, že jsme seriál nenatáčeli zbytečně a že se s námi podělíte o krásy Polynésie i o dobrodružství filmové tvorby.“