Antologií českého humoru provází Jaromír Hanzlík, který si před 15 lety pozval do televizního studia letos zesnulého herce, zpěváka, baviče a populárního dabéra (1999). Scénář G. Oplustil. Kamera J. Nekuda. Režie P. Vantuch

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Letos zesnulý český herec Jiří Bruder (1928–2014) pocházel z umělecké rodiny, jeho tatínek byl hercem a zpěvákem ve Vinohradském kabaretu, rovněž oba jeho strýcové byli zpěváky a muzikanty. Jeden ze strýců hrál na saxofon v orchestru Jaroslava Ježka. Jeho bratr Stanislav Bruder je herec, dabér a zpěvák.

K divadlu se Jiří Bruder doslova propracoval od píky – začínal jako uvaděč, později „povýšil“ na asistenta kouzelníka a po čase dostal i nějaký ten text. Prošel řadou souborů, nejdéle ovšem působil v Městských divadlech pražských – bezmála třicet let. Mezi jeho divadelní úspěchy bezesporu patří kanadský Montreal, kde spolu s kolegou Lubomírem Lipským hráli klauny ve hře Revue z Bedny. I přes silnou konkurenci, mimo jiné v podobě slavného Kinoautomatu, sklidilo představení velký úspěch.

Podobně se Jiří Bruder složitě probojovával na výsluní v televizi a ve filmu, od němých krátkých vstupů, až po opravdu velké role. Díky svému charakteristickému hlasu se zařadil mezi naše přední dabéry. Daboval například všechny filmy s populárním francouzským komikem Bourvilem nebo oblíbeného kresleného Méďu Béďu.

* 13. 4. 1928

† 31. 5. 2014


Stopáž37 minut
Rok výroby 1999
 4:3