Jaromír Hanzlík skrze filmové ukázky připomíná osobnost a tvorbu spisovatele Bohumila Hrabala, od jehož úmrtí v těchto dnech uplynulo 20 let (1998). Režie P. Vantuch

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Moderátor Jaromír Hanzlík představuje tvorbu předního českého spisovatele Bohumila Hrabala (*28. 3. 1914 – † 3. 2. 1997), od jehož úmrtí uplynulo v těchto dnech 20 let. Hrabalovi bylo již téměř padesát, když mu vyšla první knížka povídek. Po jejím úspěchu vyprázdnil své léta zaplňované zásuvky a psal pilně až do konce života. Jeho dílo zaujalo řadu filmových tvůrců, především v šedesátých letech to byli autoři tzv. Československé nové vlny.

První hrabalovský film se jmenoval Sběrné surovosti a podle povídky Baron prášil ji natočil Juraj Herz. Následovalo Fádní odpoledne Ivana Passera a Perličky na dně – pět povídek spojených do celovečerního programu natočených pěti režiséry. Hrabalovským režisérem se stal především Jiří Menzel, jenž za svůj celovečerní debut Ostře sledované vlaky získal Oscara a zfilmoval i další Hrabalova díla: Skřivánci na niti, Postřižiny, Slavnosti sněženek. V 70. a 80. letech mohl Hrabal publikovat jen sporadicky, jeho stěžejní díla vycházela v zahraničí a v samizdatech. Roku 1989 byl zfilmován Něžný barbar o životě svérázného umělce Vladimíra Boudníka a v roce 1994 vznikl v ČT příběh o podvodných pojišťovácích Andělské oči v titulní roli s „básníkem“ Pavlem Křížem. Snímky, které vznikly podle Hrabalových předloh, si připomeneme formou ukázek.

Bohumil Hrabal
spisovatel

Bohumil Hrabal

* 28. 3. 1914

† 3. 2. 1997

Nejpřekládanější český autor dvacátého století, jeden z nejosobitějších spisovatelů vůbec.


Stopáž40 minut
Rok výroby 1998
 ST 4:3