Dnes Jaromír Hanzlík přivítá scenáristu a režiséra Karla Kachyňu, který nás před patnácti lety opustil (2000). Režie P. Vantuch

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Více než padesát let za kamerou a hodně přes šedesát filmů pro kina i televizi, taková je vizitka hosta dnešních Úsměvů – režiséra Karla Kachyni. Jistý francouzský novinář napsal po přehlídce Kachyňových snímků v Paříži, že tento režisér střídá nálady svých filmů, jako klobouky. Dnešní pořad nám mnohé z jeho filmů připomene a tak můžete sami posoudit, nakolik je toto tvrzení pravdivé.

Karel Kachyňa patřil do první generace absolventů FAMU. S Vojtěchem Jasným tvořili začátkem 50. let režisérský tandem v dokumentární tvorbě. Ke konci 50. let vytvořil tandem se spisovatelem a scenáristou Janem Procházkou. Jejich filmy se záhy dostávaly do konfliktu s režimem, protože tvůrci se v nich s ostrou polemičností postupně zaměřovali na odhalování lživosti komunistického výkladu různých historických skutečností. Patří sem mj. filmy Ať žije republika (1965), Noc nevěsty (1967), Směšný pán (1969) a zejména výjimečně odvážné Ucho (1970), které leželo dvacet let v trezoru. Pořad uvádíme jako vzpomínku na tohoto všestranného režiséra.

Karel Kachyňa
režisér

Karel Kachyňa

* 1. 5. 1924

† 12. 3. 2004

Jsou filmy, které rozpláčou, nebo rozesmějí. Karel Kachyňa chtěl točit filmy, které jsou někde mezi tím. Netoužil po tom, aby divák cítil z jeho filmů smutek. Sám měl rád humor, i když na place při natáčení byl velmi přísný. Nesnášel ve štábu větu: „Nejde to.“ Říkal, že kvůli tomu vždycky musel ze sebe „udělat zlýho dědka“.


Stopáž37 minut
Rok výroby 2000
 ST 4:3