Koloseum - římská aréna smrti
Řím v roce osmdesátém po Kristu a nově vybudovaný amfiteátr, známý později jako Koloseum. Jedním z mužů, kteří se zde objevili na zahajovacích hrách, byl gladiátor jménem Verus. Bojoval tak urputně, že mu ve svých verších složil hold nejeden z římských básníků. Dokumentární film BBC vychází z nejnovějších historických důkazů a poznatků o životě gladiátorů. Přináší Verův příběh.
Mnoho gladiátorů pocházelo až z pohraničních oblastí Říše římské, např. ze zemí na neklidné římské hranici na Balkáně. Verus vzpomíná, že když jednoho jarního dne Římané napadli jejich osadu, ženy a děti uprchly a muži bojovali. Neměli ale nejmenší šanci. Také Verus byl zajat a stal se otrokem.
Po 50 dnech ho dovezl jeho majitel do Říma. Verus byl silný, a proto byl prodán do blízkého kamenolomu. Pracoval denně od svítání do soumraku, ale nezlomilo ho to. Otroci dobývali kámen na obrovskou novou stavbu uprostřed Říma. Vše financovala císařská pokladnice z kořisti uloupené v Jeruzalémě během Judských válek před sedmi lety.
Nově rozluštěné nápisy prokázaly, k čemu byl poklad použit - ke stavbě nového, obrovského amfiteátru pro více než 50 tisíc lidí. Takový dosud neměl obdoby. Byla to stavba na zakázku pro nového císaře Vespasiána a jeho syna Tita. Amfiteátr neměl sloužit pouze jako centrum zábavy. Pro císaře měla římská aréna větší význam. Využíval ji jako politický nástroj. Byla místem, kde se setkával s římským lidem hlavně proto, aby ho mohl ovládat.
Jednoho dne přijela do kamenolomu návštěva. Byl to lanista, majitel jedné gladiátorské školy. Hledal nové rekruty do arény. Verus si uvědomil, že by to pro něho mohla být cesta, jak změnit svůj život...