Komorní koncert z Hlavního sálu Valdštejnského paláce v Praze (2004). Klavírista Radoslav Kvapil hraje výběr z Humoresek a Poetických nálad A. Dvořáka. Uvádí J. Novotná. Kamera J. Lebeda. Režie S. Vaněk

Své druhé prázdniny ve funkci ředitele newyorské konzervatoře trávil Antonín Dvořák roku 1894 v Čechách na svém letním sídle ve Vysoké. Zde pojal záměr navázat na své Skotské tance pro klavír z roku 1877 a počátkem srpna tak vytvořil náčrt nového cyklu. Nazval ho „Humoresky“. Tento titul nelze chápat příliš doslovně; jednotlivé části cyklu se pohybují v pestré paletě nálad od vesele roztančené až po melancholicky zasněnou. Z velké části jsou vystavěny na základě hudebních motivů, které autor vytěžil ze svých amerických skicářů, do nichž si během pobytu ve Spojených státech průběžně zapisoval okamžité nápady.

Brněnský rodák klavírista Radoslav Kvapil, který kromě Humoresek přednese na koncertu ze Senátu také Dvořákovy Poetické nálady, patří k největším propagátorům české klavírní hudby u nás i ve světě. Studoval na Janáčkově akademii múzických umění a svůj první úspěch zaznamenal tamtéž v roce 1958 vítězstvím v Janáčkově klavírní soutěži. V letech 1967–69 natočil pro Supraphon historicky první kompletní Dvořákovo klavírní dílo.

Stopáž38 minut
Rok výroby 2004
ŽánrHudba