Soňa Červená na Zlaté Praze

Kuchyňská revue Bohuslava Martinů v podání výjimečné umělecké osobnosti. Záznam komorního recitálu byl pořízen v rámci 52. ročníku mezinárodního televizního festivalu. Režie B. Hončarivová

Pěvkyně Soňa Červená je mimořádnou tvůrčí osobností, která je i ve svém věku neustále obdivuhodně aktivní. Na profesionální dráhu se vydala v Praze v oboru hudebního divadla a filmu. Jejím prvním operním angažmá byla Janáčkova opera v Brně, poté Státní opera v Berlíně, kde byla za vynikající výkony v operách Monteverdiho, Händela a Glucka již po dvou letech vyznamenána titulem Komorní pěvkyně. Když v lednu 1962 odešla za dramatických okolností do západní Evropy, brzy získala uznání za role v operách Bizeta, Richarda Strausse, Verdiho a Wagnera. Stala se sólistkou operních domů ve Vídni, Miláně, Amsterdamu, Barceloně, Bruselu, Lisabonu a všech velkých německých operních scén. Byla také žádaným hostem předních evropských a amerických scén a mezinárodních festivalů (Bayreuth, Salcburk, Glyndebourne, Edinburg a další). V San Francisco Opera působila po 11 sezon. Vystupovala s dirigenty, jakými byli Rafael Kubelík, Karel Ančerl, Herbert von Karajan, Pierre Boulez, sir Charles Mackerras a jiní. V koncertním i operním repertoáru se brzy specializovala na tvorbu 20. století, například Mahlera, Stravinského, Janáčka, Berga, Ligetiho a dalších. Druhý titul Komorní pěvkyně získala ve Frankfurtu nad Mohanem.

V rámci 52. ročníku Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha byla Soně Červené udělena Cena za celoživotní dílo. Při této mimořádné příležitosti přednesla pěvkyně komorní recitál, který se uskutečnil 2. října 2015 na jevišti Nové scény Národního divadla v Praze. V jeho programu zaznělo pozoruhodné groteskně laděné dílo Bohuslava Martinů na libreto J. L. Budína Kuchyňská revue. Záznam recitálu doplňuje výběr z Martinů klavírního cyklu Film en miniature v podání klavíristy Karla Košárka.

Soňa Červená
operní pěvkyně

Soňa Červená

* 9. 9. 1925


Stopáž26 minut
Rok výroby 2015
 P
ŽánrHudba