Inspirace pro utkání s budoucností

Nepodceňujte celoživotní vzdělávání. Protože uspět znamená neztrácet orientaci!
Nový motivační cyklus pro dospělé.
S PhDr. O. Hausenblasem diskutují: prof. doc. Z. Matějček, Z. Syslová a Mgr. V. Krejčová.

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Hra může být někdy ve společenství dospělých nahlížena jako zbytečná ztráta času. Jako něco, co nás nepatřičně odvádí od reality, co nabourává náš pracovní režim, co si dopřáváme pouze jako třešničku na dortu ve vzácných chvilkách zdaleka ne častého odpočinku. Nakolik je hra potřebná pro dospělého, to nechme nyní na úvaze každého z nás.
Jisté však je (a to naprosto bez pochyb), že pro děti je hra nejdůležitějším, ba dokonce nejsrozumitelnějším prostředkem k objevování a osvojování sebe sama i okolního světa.

Úvodní část dnešního pořadu z dílny Open University BBC se zabývá otázkami kolem dlouholetého výzkumu kategorií dětské hry v mateřských školách v souvislosti s tím, hraje-li si dítě samo, individuálně, anebo v kolektivu, v němž zaujímá nějaký postoj k ostatním a nějak komunikuje.
Odborníci tak rozlišují 2 základní typy her: jednoduchou, tedy známou, opakující se, dalo by se říci zautomatizovanou hru – a hru všestrannou, vyvíjející se, která podněcuje fantazii a na jejímž konci lze najít konkrétní výsledek.

K formám her i k učebním programům, které respektují potřebnost hry v každodenním dětském životě, se v besedě nad tímto tématem vyjádří a s dr. Ondřejem Hausenblasem budou ve studiu diskutovat prof. doc. Zdeněk Matějček – dětský psycholog, Zora Syslová – ředitelka MŠ a Mgr. Věra Krejčová, PhD. – odborná asistentka na katedře pedagogiky a psychologie Pedagogické fakulty Univerzity Hradce Králové.

 Přečtěte si záměr cyklu
"Je dobré dělat věci správně,
ale ještě lepší je dělat správné věci."
P. F. Drucker
Napište nám své připomínky a svá přání pomocí formuláře
nebo na e-mailovou adresu info@ceskatelevize.cz.
Stopáž25 minut
Rok výroby 2004
 P ST