Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Náměšť nad Oslavou

Náměšť nad Oslavou Na zámku v Náměšti nad Oslavou připravili pro návštěvníky novinku. Zvou je do časů zdejších pánů, hrabat z rodu Haugwitzů. Panství se zámkem jim patřilo zhruba dvě století, od konce toho osmnáctého až do konce druhé světové války. My se podíváme, jak si takový pan hrabě žil zhruba před stovkou let. Buďte vítání v jeho bytečku. A můžete se spolehnout, že jde o podobu velmi blízkou té původní. V Náměšti se totiž dochovala řada historických alb, která zachycují dávné uspořádání a zařízení komnat, ale také původní mobiliář. Zámek se krátce po znárodnění stal adeptem na využití pro prezidentskou kancelář, takže ho nepotkal osud jiných šlechtických sídel, z nichž bylo vybavení odvezeno nebo dokonce rozkradeno. A na co se můžete těšit? Nahlédneme do soukromí hraběcí rodinky, ale dozvíme se i něco o jejích společenských povinnostech.

MapaNáměšť nad Oslavou
videoZámek Náměšť nad Oslavou
...
video video

Zámek Náměšť nad Oslavou

Dráteník

Dráteník Drátenické řemeslo zná většina z nás jen ze starých filmů či knih. Na vlastní oči viděl dráteníka pracovat málokdo. Pokud byste se chtěli o práci, kterou naše prababičky využívaly častěji, než si možná myslíme, dozvědět víc, pozveme vás do skanzenu Veselý kopec. Od jara do podzimu tam můžete při práci sledovat Miroslava Hejduka. Ale nemyslete si, že se v oboru vyučil. Pracoval jako řidič, a když pak přišel o práci, pomáhal manželce při její práci ve skanzenu. No, a zjistil, že tam mají ledacos, ale dráteníka ne. O starém řemesle, které si oblíbil, nám řekne hodně zajímavostí. A taky vyvrátí jednu všeobecně zažitou představu. Taky si myslíte, že se drátovalo jen rozbité nádobí? Kdepak, drát totiž fungoval i u nového, třeba jako vodič tepla při pečení.

MapaDráteník
videoDráteník
...
video video

Dráteník

Noc na Karlštejně

Noc na Karlštejně Kdo z nás by neznal Karlštejn? A velmi známý je i filmový muzikál režiséra Zdeňka Podskalského Noc na Karlštejně. Příběh zamilované a trochu žárlivé císařovny a moudrého Otce vlasti slaví letos už čtyřicáté narozeniny. Pokud byste se chtěli symbolicky zařadit mezi gratulanty, vyrazte na jeden z nejoblíbenějších českých hradů. Čeká vás tam výstava kostýmů a rekvizit z úspěšného filmu. Dozvíte se na ní třeba i to, že Zdeněk Podskalský nebyl tím prvním, kdo zatoužil po tom přenést příběh sepsaný Jaroslavem Vrchlickým na stříbrné plátno. A kromě kostýmů, které celé roky pečlivě ochraňují v barrandovských filmových studiích, si můžete prohlédnout nepřehlédnutelnou paruku císařovny, scénáře k filmu a také zajímavé dobové dokumenty. Navíc vám bude dopřáno projít se místy, kde kupříkladu Pešek vyznával lásku své milé.

MapaNoc na Karlštejně
videoNoc na Karlštejně
...
video video

Noc na Karlštejně

Zřícenina hradu Helfenburg

Zřícenina hradu Helfenburg K zajímavým pamětihodnostem jihu Čech patří zřícenina hradu Helfenburg. Najdeme ji nedaleko Bavorova a je jednou z největších u nás. Hrad vystavěli Rožmberkové a trvalo jim přibližně 170 let, než byl hotov. Povolení k budování získali už od Karla IV. Hrad byl velmi výstavní a dodnes není zcela jasný důvod jeho stavby. Historické prameny každopádně zmiňují, že poslední pán z Růže Petr Vok nedlouho hotové sídlo prodal a dozvíme se z nich i o tom, že po bitvě na Bílé hoře připadlo pánům z Egenbergu. I když na něm čas zanechal nemálo stop, i dnes tu vládne čilý ruch. Starají se o něj nadšenci, kteří se snaží zdejší život udržet v podobě co nejbližší středověku. Po prohlídce se vydáme do Bavorova, kde určitě nemineme další rožmberské dílo – kostel Nanebevzetí Panny Marie.

MapaZřícenina hradu Helfenburg
videoZřícenina hradu Helfenburg
...
video video

Zřícenina hradu Helfenburg

Muzeum techniky

Muzeum techniky Pokud máte rádi staré automobily, motocykly a vůbec všechny technické zázraky z časů našich babiček a dědečků, pak se s námi vypravte do muzea techniky v Loukově. Jeho vznik má v tom dobrém slova smyslu na svědomí Pavel Bujárek, kterého stará technika okouzlila. Navíc říká, že díky svému koníčku zachraňuje věci, které z našeho života pomalu mizí. Při návštěvě v jeho muzeu určitě nepřehlédnete několik desítek dědečků automobilů a motocyklů. Většina z nich je dodnes funkční a pan majitel je spolu s kamarády občas rád provětrá. Společnost jim dělají i další předměty, které s dopravou souvisejí. Ale nejen ty. Mezi poklady patří zhruba čtyři stovky letitých fotoaparátů nebo spousta rádií. A na své by si v ráji kluků všech věkových kategorií přišly i hospodyňky. Možná by tu našly i inspiraci.

MapaMuzeum techniky
videoMuzeum techniky
...
video video

Muzeum techniky

Z Miletína do Chotěborek

Z Miletína do Chotěborek Cyklistům tentokrát nabídneme výlet z Miletína do Chotěborek. Miletín už jsme si společně před časem prohlédli, dokonce jsme z něj putovali do okolí, takže nebudeme otálet, šlápneme do pedálů a vyrazíme. První naše zastávka bude v nedalekém lese, kde si prohlédneme dvouramenný smírčí kříž. Váže se k němu několik legend, jedna vypráví o tom, jak Ota Braniborský vypálil hrad Pecka. Prozradíme vám samozřejmě, co s touhle událostí má zmíněný kříž společného. Pak se zastavíme u Komenského jeskyně. Ukrýval se v ní samotný učitel národů před odchodem do exilu. A hned několik zajímavých pamětihodností nás čeká i v Chotěborkách. Můžeme slíbit dřevěnou gotickou zvonici nebo taky rodný dům Františka Xavera Duška.

MapaZ Miletína do Chotěborek
videoZ Miletína do Chotěborek
...
video video

Z Miletína do Chotěborek

Stopáž29 minut
Rok výroby 2013
 P ST