Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Korunovační klenoty

Korunovační klenoty Korunovační klenoty českých králů jsou jedním z našich největších pokladů. Proto jsou také pečlivě střeženy. Do komory, kde jsou uloženy, vedou dveře chráněné sedmi zámky. Klíče od nich byly rozděleny už před více než sto lety mezi sedm nejvyšších představitelů naší země. Ti se musejí sejít vždy, když mají být klenoty vyzvednuty z úschovy. Děje se tak velmi zřídka, takže se pokaždé jedná o velkou událost. Nedávno se všichni klíčníci sešli, ale tentokrát jen vyzkoušeli zámky a vystoupali k trezoru, který klenoty ukrývá. My vám ale přesto korunovační poklad ukážeme. Na Hradě jsou totiž v současnosti vystaveny repliky královské koruny, žezla i jablka.

MapaKorunovační klenoty
videoKorunovační klenoty
...
video video

Korunovační klenoty

Suchardovy loutky

Suchardovy loutky Do světa loutek nás zavede výstava v Krkonošském muzeu v Jilemnici. Autorem vystavených vyřezaných postaviček je Vojtech Sucharda. Kromě dřevěných herců velkých i malých rolí si prohlédneme návrhy apoštolů, kterými Sucharda po roce 1945 ozdobil orloj. A připomeneme si, kde všude se ještě s jeho výtvory můžeme potkat. Zavzpomínáme také na slavnou scénu Říše loutek, kterou Vojtěch Sucharda hned na počátku dvacátých let minulého století společně se svou ženou založil, bezmála čtyři desítky let jí šéfoval a vytvořil pro ni 350 loutek. Tohle divadlo odehrálo víc než osm a půl tisíc představení. A Suchardovy loutky pořád těší velké i malé milovníky divadla.

MapaSuchardovy loutky
videoSuchardovy loutky v Jilemnici
...
video video

Suchardovy loutky v Jilemnici

Historická letadla

Historická letadla Letadla jsou pro nás už takřka běžným dopravním prostředkem a přitom to není až tak dávno, kdy byli příznivci létajících strojů velkými dobrodruhy a obdivovanými průkopníky. Jedním z nich byl Metoděj Vlach. A jeho legendární jednoplošník okouzlil Vladimíra Handlíka a jeho kamarády natolik, že se rozhodli ho postavit. Od potomků slavného průkopníka získali dobové fotografie a pustili se do takřka nekonečné práce. V roce 2002 se se svým dílem představili na prvním Dobovém Leteckém dnu v Mladé Boleslavi. Dnes už mají historických letadel devět a vystavují je v hangáru na letišti Belveder.

MapaHistorická letadla
videoHistorická letadla
...
video video

Historická letadla

Hvězdárna a planetárium Ostrava

Hvězdárna a planetárium Ostrava Už přes tři desítky let se milovníci Vesmíru a hvězdné oblohy mohou těšit pohledem z Hvězdárny a planetária Johana Palisy v Ostravě. Tenhle opavský rodák býval ve své době uznávaným astronomem ověnčeným řadou cen. A za vybavení a úspěchy hvězdárny nesoucí jeho jméno by se určitě stydět nemusel. Jasné oblohy bez mráčků jsme se bohužel nedočkali, takže jsme vzali zavděk její dokonalou iluzí v sále planetária. A dozvěděli jsme se toho o Vesmíru kolem nás víc než dost. Například, že teď v zimě bychom při troše štěstí mohli zahlédnout i Jupiter a prohlédli jsme si také stálou výstavu meteoritů.

MapaHvězdárna a planetárium Ostrava
videoHvězdárna a planetárium Johanna Palisy
...
video video

Hvězdárna a planetárium Johanna Palisy

Soukeníci Volyně

Soukeníci Volyně Výstava ve volyňské muzejní tvrzi připomíná časy, kdy tu vzkvétalo soukenické řemeslo. Na přelomu osmnáctého a devatenáctého století živilo polovinu města. Přicházela sem řada šikovných tovaryšů a díky poloze města se výrobcům dařilo prodávat. My si při prohlídce výstavy představíme řadu zajímavých předmětů, bez kterých by se mistr soukenický sotva obešel. Tak třeba vymytá surová vlna se vyčesávala takzvanými kramplemi nebo také krumplemi a v žádné dílně nechyběla ani Štětka soukenická. Což je vlastně docela obyčejný bodlák, kterým se vyčesávalo sukno.

MapaSoukeníci Volyně
videoSoukeníci ve Volyni
...
video video

Soukeníci ve Volyni

Cimrmanova světnička

Cimrmanova světnička V Letohradě nemají jen známé muzeum řemesel, ale na tamním zámku také světničku Járy Cimrmana. Místní sdružení příznivců slavného génia v něm shromáždilo spoustu neobvyklých předmětů ze života nedoceněného génia. A také hned několik jeho vynálezů. Například důmyslnou past na myši nebo lžíci „hladomorku“. A dokonce i sochy se tu Mistr dočkal. Snad by nepovažoval za neuctivé, že jsme se z jeho světničky vypravili také do okolní přírody. Naším cílem byla mimo jiné rozhledna na nedalekém Suchém vrchu, kterou kdysi navštívil dokonce i prezident Beneš.

MapaCimrmanova světnička
videoCimrmanova světnička
...
video video

Cimrmanova světnička

Stopáž26 minut
Rok výroby 2011
 P ST