Mozaika o zajímavých místech a lidech ze všech koutů naší země

Litujeme, ale v současné době není pořad v iVysílání dostupný
Video není k dispozici
Klikněte pro větší obrázekMožná ani netušíte, že Vám doma visí skleněný obrázek, který malovala Janka Schmidtová - pochází ze starého hereckého rodu Krönerů a podmalbě na sklo se věnuje už 30 let. Historie této malířské techniky sahá až do 13. století, do Byzance a u nás ji používali hlavně skláři malující na levné kazové sklo. Používali práškové barvy z rostlin. Pani Schmidtová už ale maluje modernějšími pomůckami a na její výsledky se můžete podívat i Vy.
Klikněte pro větší obrázekVíte, co udělali v Bystrovanech u Olomouce se skládkou za obcí? Nechte se inspirovat Kunstovými, kteří se pustili do práce a z hromady nepořádku vytvořili ráj. A to téměř doslova. Přírodní ráj Horizont se díky nim stal skutečností. Na 500 cizokrajných stromů a keřů teď vytváří příjemnou a útulnou scenérii této obce. Byla to sice dřina, ale na místě, které dřív sloužilo jako obecní skládka, dnes rostou pomeranče, a dozrávají dokonce i citrony. Více se dozvíte v našem druhém příspěvku.
Klikněte pro větší obrázek"Otoč se má milá dozadu, sedí tam papoušek kakadu." Ne, nebojte se, v naší Toulavé kameře nebudeme zpívat a Vy se nikam neotáčejte. Naopak, když si počkáte na třetí reportáž, seznámíte se s papouščí rodinou manželů Škrhákových. A že taková láska papouščí je stejná jako třeba ta psí nebo kočičí, o tom by mohli Škrhákovi vyprávět - a taky budou. Je to láska na celý život - ten papouščí je totiž často stejně tak dlouhý jak ten lidský.
Klikněte pro větší obrázekŽe v Kroměříži je zámek, to asi víte - nejprve hrad, později zámek sloužil jako rezidence církevních hodnostářů. Možná už ale nevíte, že v honosném barokním zámku byla objevena zámecká brána, která spolu s hudebním archivem a sbírkou mincí patří k těm nejobdivovanějším. A kdybyste na zámku potkali nějakého známého cizího herce, nedivte se. Asi nepůjde o omyl. Kroměřížský zámek si rádi vybírají i cizí zahraniční štáby a podíváme se tam tentokrát i my.
Klikněte pro větší obrázekKdybyste na směrovce nedaleko Železné Rudy uviděli nápis Brčálník, nejde o omyl. Směrovka sice nebude odpovídat těm standardním dopravním ukazatelům - ale nedivte se - ona i ta "země", do které Vás zavedeme - je tak trochu jiná, zvláštní. Ale co jiného byste očekávali v zemi skřítků. Zavedeme Vás tam na konci pořadu.

Soutěž

Ve vesničce Zubrnice najdete jeden z našich nejmladších skanzenů lidové architektury. Leží nedaleko Ústí nad Labem. Jednotlivé domky - exponáty - jsou rozesety po celé obci, ve kterém normálně žijí lidé. Skanzen vznikl v 70. letech a může se pochlubit roubenkami i zděnými či hrázděnými domečky.

Petr Brandejs z Dobrušky vyhrává pobyt pro 2 osoby s polopenzí na 2 noci v penzionu v Nových Hutích.

Stopáž25 minut
Rok výroby 2004
 ST