Mozaika z regionů

Litujeme, ale v současné době není pořad v iVysílání dostupný
Video není k dispozici
Klikněte pro větší obrázek V první únorové Toulavé kameře vás zavedeme mezi mushery - tedy za lidmi, kteří propadli závodům psích spřežení. Dozvíte se, jací psi se k závodění hodí a jak se trénují. Našim průvodcem bude zkušený musher Vlastimil Škoda z Děčínského Sněžníku.
Klikněte pro větší obrázek Pak se vydáme po stopách krkonošských pašeráků. Tenhle kraj byl od pradávna chudý, a tak si zdejší lidé přilepšovali právě pašováním zboží. Do sousedního Slezska přenášeli máslo a sýry, zpátky pak nosili tabák, alkohol, petrolej a umělé sladidlo.
Klikněte pro větší obrázek Další zastávkou Toulavé kamery bude vodní hrad Budyně nad Ohří. Víte, že tu kdysi byla vyhlášená alchymistická laboratoř? V 16. století ji nechal vybudovat tehdejší majitel Budyně Jan Zbyněk Zajíc z Hazmburka, který alchymii zasvětil celý svůj život. Dnes jeho dílnu připomíná ucelená expozice ve sklepení hradu.
Klikněte pro větší obrázek Představíme vám taky muže, který se rozhodl chovat zubry. Díky lidem, jako je pan Stanislav Žbánek z Červenky u Olomouce a zoologickým zahradám, se je podařilo zachránit před vyhynutím. Zubři patří k největším býložravcům hlubokých evropských lesů a jejich počet se dnes odhaduje na necelé tři tisíce.
Klikněte pro větší obrázek

A nakonec navštívíme Josefa Švancara z Dobroměřic na Lounsku. Jeho koníčkem jsou hlavolamy, které nejen skládá, ale i vymýšlí a vyrábí. Na svém kontě jich má stovky.

 

Soutěž

Ptali jsme se, v jakém městě, pyšnícím se bílou a černou věží, najdete lékárnu U bílého jednorožce, která je nejstarší lékárnou u nás. Správná odpověď je v Klatovech.

Výhercem je paní Věra Fousková z Hrušovan, od agentury CzechTourism získala poukaz na víkendový pobyt v Českých Budějovicích.

Stopáž25 minut
Rok výroby 2004
 ST