Nenávist a násilí plodí nenávist a násilí. Russell Crowe v australském filmu o gangu skinheadů, vedoucích válku za rasovou čistotu své země (1992). Dále hrají: D. Pollock, J. McKenzieová, A. Scott, L. Russell, J. Brumpton a další. Scénář a režie Geoffrey Wright. (V anglickém znění s titulky).

„Jsme bílí a tohle je naše země. Žlutý, černý, šikmovoký tu nemají co dělat. Berou nám práci, kazí vzduch, budou špinit naši krev. Nechci skončit jako domorodci. Jako kuli ve svý vlastní zemi.“ To je krédo, kterým se řídí gang skinheadů, v jehož čele stojí Hando. Pohledný, charismatický mladík, ovládající své kumpány železnou pěstí. Zosobněné zlo s lidskou tváří. Potetovaný od hlavy k patě nacistickými symboly, čtoucí si po večerech v Hitlerově Mein Kampfu. Jeho gang se ovšem nespokojí neškodnou symbolikou. Jeho gang jedná. Nepřítelem číslo jedna jsou momentálně Vietnamci, jejichž příliv do kdysi bílých čtvrtí australského Melbourne je čím dál větší. A Handovým holým lebkám dělá ohromné potěšení dávat těm „rákosníkům“ za vyučenou. Tvrdě, nelítostně. Protože jenom tak uchrání svou zemi od té žluté nákazy…

Celovečerní, pozoruhodně vyzrálý autorský debut scenáristy a režiséra Geoffreyho Wrighta, syrový, drsný příběh války bandy skinheadů za rasovou čistotu, bývá přirovnáván ke Kubrickovu Mechanickému pomeranči. Podobně jako Kubrickův film vyvolal i Romper Stomper protichůdné reakce. Od jednoznačně kladného přijetí až k výtkám politiků a kritiků, že glorifikuje a povzbuzuje násilí. (V Kanadě např. byl léta zakázán a jeho promítání bylo povoleno, až když se z Russella Crowea, v době natáčení Rompera téměř neznámého herce, stala velká hollywoodská hvězda.) I přesto však získal řadu australských a mezinárodních cen.

Napište nám