Pár slov režiséra Vladimíra Michálka

Záchranáři jsou Vašim prvním televizním seriálem. V čem byla tato práce jiná?

Práce na seriálu byla jiná v mnoha směrech. První věc je ta, že točíte v podstatě tři celovečerní filmy najednou. To už je samo o sobě náročné. K tomu si přidejte Vysoké Tatry, náročný scénář. Velmi omezené prostředky. Malý štáb 12 skvělých pracantů. Květen, červen s divokým proměnlivým počasím. Bouřkami, průtržemi mračen, sněhem. Vše jsme si odtahali na zádech. Poctivě odchodili po vlastních. Týdny na horolezecké chatě bez tekoucí vody, záchodu. Nicméně obklopen skvělými herci, dvěma horskými vůdci, chatařem Beránkem a partou poctivých lidí úzkého štábu. Jinak se práce nelišila od jakékoliv jiné.

Jaké zkušenosti jste natáčením seriálu získal?

Mám rád hory a díky natáčení a hlavně odborné pomoci Ivana Gálfiho jsem se o horách dozvěděl spousty dalších informací. Též díky tomu, že jsme točili na mnoha místech po celých Vysokých Tatrách.

Seriál jste obsadil málo známými hereckými tvářemi…

Vím, že existuje spousta skvělých herců. Dá to jen trochu více práce je dohledat. Navíc jsem se chtěl ještě pokusit, aby seriál vyzněl co nejautentičtěji. I když jde o zcela vyfabulované příběhy.

V seriálu se objeví náročné scény. Herce zastupovali kaskadéři či prošli speciální přípravou?

Kaskadéři se objeví jenom ve dvou nebezpečných pádech. Ostatní jsou vše originál herci. Jednou z mých podmínek bylo to, že vybraní herci musí projít tvrdou horolezeckou přípravou. To se i stalo a myslím, že mi za to byli vděční. Nebáli se a bylo radost je vidět při práci. Myslím, že je to i dost bavilo.

Co by jste seriálu popřál před premiérou?

Aby se podařilo přemluvení do češtiny a doufat, že to neubere na autenticitě a že s ním bude divák spokojený.