Životní příběhy významné české rodiny ve vzpomínkách letošní jubilantky, operní pěvkyně Soni Červené (2004). Kamera V. Svoboda. Scénář a režie R. Urban

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Zářijová jubilantka Soňa Červená, narozená 9. 9. 1925 v Praze, začínala v poválečném Československu jako úspěšná muzikálová pěvkyně a filmová herečka. Mnozí diváci a posluchači na tuto její etapu dodnes s láskou vzpomínají. Navíc v tu dobu u ní už převažovala silná touha stát se operní pěvkyní. Soňa Červená tomu podřídila celé své další usilování. Praha však o mladou Werichovu partnerku a perspektivní operní pěvkyni projevila pramalý zájem. Sedm sezón pak působila na scéně Janáčkovy opery v Brně, objížděla evropské soutěže, až přišlo pozvání do slavné Berlínské státní opery a vzápětí dvouroční smlouva. Tam se jí začala konečně otevírat kariéra vyhledávané operní pěvkyně. Pro Bayreuth ji objevil Herbert von Karajan a Wieland Wagner a svá prkna jí posléze nabídly operní domy v řadě dalších evropských i světových hudebních metropolích. Tento rychlý rozlet však měl být nečekaně ukončen stavbou Berlínské zdi. Doslova mezi tanky a na poslední chvíli se Soňa Červená dostala do západního Berlína. Pak již díky svému vrcholnému pěveckému umění spěchala vstříc úspěchům na obou světových polokoulích.

Červená nit je televizním dokumentem o dramatickém příběhu několika generací rodu Červených, kde vždy dominovala zdravá síla uspět ve svém životě se ctí, vysokým mravním postojem, s nároky na sebe i okolí.

Soňa Červená
operní pěvkyně

Soňa Červená

* 9. 9. 1925


Stopáž57 minut
Rok výroby 2004
 ST 4:3
ŽánrDokument