Životopisný portrét zakladatele genetiky J. G. Mendela se sofistikovanými přesahy do současnosti. Režie O. M. Schmidt a J. K. Studničková

Autorská a režisérská dvojice – Otakáro Maria Schmidt a Jana Kristina Studničková představují další dokumentární film s hranými prvky, tentokrát o největším českém vědci, který při pokusech s hrachem objevil základy dědičnosti. Film odkrývá Mendelův život, jeho víru, inspiraci, ale i vývoj genetiky až po dnešní fascinující čtení genetického kódu. Ve filmu se prolíná život a dílo Gregora Johana Mendela se současným pohledem na vývoj genetiky. Jako hudební doprovod zní tvorba Leoše Janáčka, se kterým si Mendel byl duchovně blízký. Janáčkova hudba, zvláště ta varhanní, v sobě také nese spojení Ducha a matematiky, tak jako u Mendela je vědecká práce ovlivněná Duchem, Janáčkovou hudbou a rovněž matematikou.

„S tvůrci a režiséry Otakárem M. Schmidtem a Janou K. Studničkovou spolupracujeme již několik let. Jejich styl přinesl do českého filmu unikátní přístup zaměřený hlavně na mladou generaci. Využívají klipovitého vyprávění, zábavných kombinací hrané akce v dokumentárním prostoru. Místo kázání o tom, co je dobré a co zlé, nabízejí lidské příklady osobností, které svým životem dokázaly oslovit okolní svět. V Mendelovi ukazují příklad pracovitého a činorodého vědce, opata a předsedy městské rady, který se dostal na první stránky všech učebnic biologie na celém světě,“ říká producent Ondřej Beránek.

English version

English version

Stopáž52 minut
Rok výroby 2016
 ST AD HD
ŽánrDokument