Životopisný portrét největšího českého vědce, který při pokusech s hrachem objevil základy dědičnosti. Mendelova víra, inspirace, ale i vývoj genetiky až po současnost.
Režie: Otakáro Maria Schmidt, Jana Kristina Studničková. Scénář: Otakáro Maria Schmidt. Účinkují: Jan Špilar, Ladislav Havel, Marek Levíček, Ondřej Dostál a další.

Autorská a režisérská dvojice – Otakáro Maria Schmidt a Jana Kristina Studničková společně vytvořili dokumentární film s hranými prvky o jednom z největších českých vědců. Jeho proslulé pokusy s hrachem staly na úplném počátku genetiky, tedy vědy o dědičnosti. Film odkrývá Mendelův život, jeho víru, inspiraci, ale i vývoj genetiky až po dnešní fascinující čtení genetického kódu. Ve filmu se prolíná život a dílo Gregora Johana Mendela se současným pohledem na vědeckou disciplínu, které je otcem. Jako hudební doprovod autoři snímku zvolili tvorbu Leoše Janáčka, se kterým si Mendel byl duchovně blízký. Janáčkova hudba, zvláště ta varhanní, v sobě také nese spojení Ducha a matematiky, tak jako u Mendela je vědecká práce ovlivněná Duchem, Janáčkovou hudbou a rovněž matematikou.

Napište nám