Co všechno se také událo od 13. února 1804, kdy vyjela první lokomotiva. 1. část: Od koněspřežky k Pendolinu (cca 70 minut) – O pradávných mašinkách i supermoderních evropských vlacích. Připravili ing. K. Zeithammer a K. Kopš 2. část: Češi na kolejích (cca 75 minut) – Ačkoli na naše dráhy většinou nadáváme, máme se i čím pyšnit. Režie K. Kopš

Patříme k zemím s vůbec nejhustší železniční sítí na světě. S kvalitou železniční dopravy se ale nejspíš o stupně vítězů ucházet nemůžeme.

Přesto jsme se do světové „železničářské“ historie mnohokrát významně zapsali a některá prvenství si udržujeme dodnes. Třeba kvalitu a krásu českých lokomotiv, na jejichž designu se podíleli vynikající výtvarníci. Jak se vyráběly v roce 1924 uvidíme na tehdejším propagačním filmu plzeňské Škodovky.

Podíváme se kudy vedla naše nejstarší koněspřežná dráha.

Vyzkoušíme, jak se na jednu jízdenku dostaneme z Wilsonova nádraží na švýcarskou Jungfrau do výše 4000 m.n.m.

Nahlédneme i do (snad) blízké budoucnosti našich drah: představíme vám vlakovou soupravu Pendolino, která je na mnoha trasách rychlejší než letadlo.

A ještě mnoho dalších kuriozit z archivu i aktuálně natočených vám nabídneme takřka přesně v den, kdy před 200 lety vyjela vůbec první parní lokomotiva pana Richarda Trevithicka.

Napište nám