Portrét kultovního anglického básníka a grafika (1757–1827), vizionáře, který předznamenal romantismus, secesi i surrealismus. Britský dokument.

Znamenitý anglický malíř a básník, jehož magické dílo fascinuje už mnoho generací, se začal věnovat umění v roce 1780. Stal se jedním z největších a nejoriginálnějších postav evropského romantismu, mystikem i symbolistou a vzdáleným předchůdcem secese. Blake si získal jméno především ilustracemi pro Dantovu Božskou komedii. Jako básník se proslavil sbírkami "Písně zkušenosti" a "Písně nevinnosti", které doplnil svými rytinami. Jeho netradiční výtvarné formy jsou výrazné perspektivou, Blakeův styl je unikátně osobní - v obrazech i básních se propojuje svět reality i představivosti. Blake věřil, že duše je důležitější než hmota, a že opravdový umělec je zároveň prorokem, neboť je mu dán na věci božský náhled.

Blakeovo dílo nespočívá pouze v mistrné formě zobrazování. Podstatný pro něho je především obsah, který je na dobu svého vzniku velmi moderní, stejně jako jeho obrazy a grafiky. Poezii začal psát od dvanácti let. Svá hlavní literární díla koncipoval do podoby apokalyptických proroctví a vizí, bohatě doprovázených ilustracemi. Kromě toho psal básně a objevně jimi reflektoval realitu okolního světa. Jeho texty a obrazy jsou silně expresivní a monumentální, v souladu se svými náměty. Vzorem mu byl Milton, za jehož nástupce se považoval. Specifický způsob Blakeovy tvorby spočíval v souběžném vytváření díla zároveň po textové, výtvarné i grafické stránce.

U nás jeho styl vzdáleně připomene práce Josefa Váchala, i když v případě českého umělce jde přece jen o formou, obsahem i významem skromnější dílo.

Napište nám