David

David

Marek Adamczyk: V dabingových studiích po celém světě existují zástupy Davidů

Jaké máte zkušenosti s dabingem?

Co se týče dabingu, ve skutečnosti s ním příliš zkušeností nemám. Ale pár měsíců po natáčení Dabing Street se mi poštěstilo dabovat malou roli u pana Klose, což je velmi ostřílený dabingový režisér. Úplně jsem se při tom tetelil nad tím, že ten pán mluví úplně jak Mirek Krobot v tom našem seriálu. Petr to vystihl naprosto skvěle! Pak mě pan Klos vynadal za to, že s sebou nemám tužku a že si nedávám ruku před ústa, když dabuju chlapa v helmě. A mně pořád běželo v hlavě: „Ty jo, úplnej Krobot.“ A on si zase asi říkal: „Ty jo, úplnej nýmand.“ A tímhle setkáním zatím moje dabérská kariéra skončila.

Výhodou dabingu je, že se na chvíli můžete proměnit ve světovou star. Kdybyste si mohl vybrat, českým hlasem koho byste chtěl být?

Chtěl bych být Marlonem Brando, ten mě vždycky fascinoval. Nakonec by mi ale stejně dali spíš Billa Murrayho. Tedy pokud bych si vzal tu tužku.

Kdyby udělování Cen Františka Filipovského bylo na Vás, komu byste ji dal?

Obecně mám raději, když se na filmy mohu dívat v originále, takže jsem těch nadabovaných věcí zase tolik neslyšel. Nicméně podle mého se nic nevyrovná dabingu seriálu Simpsonovi, který svou kvalitou hravě předčí originál. Se Simpsony jsem vyrůstal od mala a všichni dabéři jsou tam naprosto špičkoví.

Hrajete technika Davida, jak byste ho charakterizoval?

David je ten kluk, co se ráno ukáže v práci s kocovinou, během dopoledne zázračně vyřeší všechny technické problémy, se kterými si nikdo nevěděl rady, a zbytek dne stráví čtením sci-fi a flákáním a filozofováním. Prostě technik/pankáč, jak má být. A taky umí neuvěřitelným způsobem balit holky. Ale jenom ve studiu.

Kdybyste Davida potkal v reálném životě, rozuměli byste si, nebo by Vám lezl na nervy?

Takových Davidů jsem v divadle potkal docela dost. V divadelní technice vždycky nějaký takový David je. Vždycky to byli prima kluci.

David po nocích vodí do studia mladé holky, kterým slibuje, že z nich udělá hvězdy. Nebudu se ptát na Vaši osobní zkušenost, ale myslíte, že by to šlo takto úspěšně aplikovat i v realitě?

Myslím, že po nocích se v mnoha studiích po celém světě zástupy Davidů snaží vysvětlit mladým dívkám, že když si sundají tričko, tak se jim „to celý votevře” a ráno z nich budou hvězdy. Ovšem David z Dabing Street je taková IKEA ve světě balení holek. Dokáže obsloužit desetkrát víc zákazníků než konkurenční „Davidové”, protože má systematický přístup a promyšlenou strategii.

V seriálu se objeví i několik cameo rolí. Koho byste vyzdvihl, čí „scénka“ je nejvtipnější?

Já jsem ten seriál ještě neviděl! A rozhodně se nehodlám pouštět do srovnávání nesrovnatelného. Ale možná přeci jen jednu osobnost bych z té plejády cameo rolí vyzdvihl – pana Františka Filipovského. Spolupráce s ním byla skvělá. Je to náramně skromný člověk a profesionál až za hrob. Doslova.

Dabing Street je komediální seriál. Jak moc vychází z reálné zkušenosti Petra Zelenky nebo Vás a Vašich kolegů?

Rozhodně nečekejte, že Dabing Street budou nějaké seriálově převyprávěné historky z natáčení nebo dabingoví Bakaláři. Petr je výborný pozorovatel s úžasným smyslem pro absurditu. Dokáže skvěle vystihnout charaktery a situace, které jsou pro život v dabingu typické, ale u toho se nezastaví. A teprve tam, kde se realita setkává s jeho fantazií, vzniká poetika všech jeho děl, tedy i Dabing Street. Myslím, že nic originálnějšího a vtipnějšího u nás v posledních letech nevzniklo. A to tu bylo pár vynikajících a vtipných seriálů!