Jak se u nás žije dětem a jejich rodičům.

Dvouletý Filip je exemplární případ deprivovaného dítěte. V kojeneckém ústavu dostal od psychologa nálepku "debilní", při dlouhodobé hospitalizaci v nemocnici o něm pan primář řekl, že je to "stoprocentní autista". Ani jedno z toho však není pravda. Filip je pouze velmi citově deprivovaný a projevuje také známky hospitalismu (agresivita zaměřená proti sobě, tiky, kývavé pohyby hlavou apod.).

Filip celý svůj krátký život proležel v postýlce. Je krmený sondou, kterou má zavedenu do bříška. Neumí chodit, mluvit, jíst. Přesto je to lidská bytost.

Jednoho dne se objeví strážný anděl (s hlasem Jaroslava Duška) a začne Filipovi pomáhat. Objeví se matka-pěstounka, která má o chlapce zájem. Přijedou profesionální rodiče z Klokánku. Mají dobrou vůli, ale to nestačí. Filip stále zůstává ležet ve své postýlce. Anděl přivolá dobré víly, které se začínají kolem dítěte točit. Jedna je z Diakonie, druhá z Fondu ohrožených dětí, třetí studentka zdravotní škola, čtvrtá matka od dětí, pátá známá herečka? Nevadí, že pomoc od státních institucí, které to mají v popisu práce, nepřichází. Je celá řada lidí, které osud nechtěného dítěte vzal za srdce. Nikdo neví, jak to s Filipem dopadne. Je možné, že má před sebou už jen kousek života. Ale je důležité, že se našlo tolik lidí s dobrou vůlí. Vidíme, že z dítěte nikoho se postupně začíná stávat lidská bytost, která reaguje na oslovení a dokonce se umí usmát.

Monika Elšíková,

scenáristka a režisérka.

Napsala dvě knihy pro děti "Jonáš a velryba" a "Bubu" vyznamenané řadou cen

(Zlatá stuha, Nejkrásnější kniha, Cena učitelů) a vzpomínkovou knihu "Dobré

dílo Anastáze Opaska". Autorská práva k Bubu zakoupila ČT a M.E. nyní

dokončuje scénář k filmu na její motivy "Vánoční příběh".

Scenáristka a režisérka hraného filmu Archa pro Vojtu. Představitel hlavní

role, chlapec s Downovým syndromem Vojtěch Orel, získal Cenu za herecký

výkon na festivalu Oty Hofmana v Ostrově.

Napište nám