Dramatický příběh číhošťského faráře Josefa Toufara, umučeného komunistickou Státní bezpečností, v dokumentární opeře Aleše Březiny.
V inscenaci Národního divadla účinkují: S. Červená, J. Mikušek, V. Javorský a členky Kühnova dětského sboru se sbormistrem P. Louženským. Řídí J. Štrunc. Divadelní režie P. Zelenka. Televizní režie P. Zelenka a B. Hončarivová.

25. února 1950, na den přesně dva roky po komunistickém převratu, zemřel farář Josef Toufar na následky předchozího mnohatýdenního mučení. Záminkou k jeho zatčení byla zvěst o zázraku v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti. Podle svědectví věřících se při mši 11. prosince 1949 opakovaně pohnul křížek za farářovými zády. Komunistická Státní bezpečnost tento dodnes nevysvětlený úkaz okamžitě využila pro své tažení proti církvi, která pro ni představovala jednoho z nejsilnějších protivníků. Toufar byl nejprve nařčen z podvodu, později ještě z homosexuality a pedofilie.

Aleš Březina, autor libreta i hudby dokumentární komorní opery Toufar, vycházel při kompozici z dobových tištěných, zvukových a obrazových dokumentů. Vzniklo tak působivé dílo, které dalo prostor pro fascinující projev Soni Červené a výborný herecký i muzikantský výkon Vladimíra Javorského a kontratenoristy Jana Mikuška. Televizní režie se ujali Petr Zelenka (autor i divadelní režie) a Blažena Hončarivová.

Napište nám