Pink Floyd: Dark Side of the Moon
Slavná anglická rocková skupina, jedna z nejvýznamnějších v historii pop music. Představitelé progresívního stylu, zpočátku vycházející z psychedelické vlny, později řazeni i k artrocku.
Vznikli jako čtveřice Waters, Wright, Mason a Barrett - na střední škole v Londýně v roce 1965 jako Pink Floyd Sound.
Postupem doby se jejich ústřední skladatelskou postavou stal zpívající baskytarista Roger Waters (nar. 1944).
Mezi mimořádně ceněná alba patří: The Piper At The Gates Of Dawn (1967), A Sauceral Of Secrets (1968), soundtrack filmu More (1969) režiséra Barbeta Schrodera. Slavná jsou také alba: Wish You Were Here (1975), album s orwellovskou tematikou Animals (1977). Watersovu osobní výpověď obsahuje dvojalbum The Wall (1979).
Pink Floyd se od 70. let orientovali na vizuální show.
V roce 1970 složili a nahráli hudbu k filmu Michelangella Antonioniho Zabriskie Point.
V roce 1982 má premiéru proslulý film The Wall.
Velkým comebackem je album The Cut (1983).
V době jeho vydání ze skupiny odchází za sólovou dráhou R. Waters.
Pink Floyd obnovují aktivitu v roce 1987, kdy nahrají výrazné album A Momentary Lapse Of Reason.
Na téma "Odvrácené strany Měsíce", dnes už kultovního rockového alba, byly popsáno dost papíru. Nejen studenti o něm dodnes tvoří své diplomové práce a jen těžko si lze představit rockového nadšence, který "Dark Side Of The Moon" nikdy neslyšel. Svým zvukem předběhlo dobu o pár desetiletí, Stalo se výsledkem obrovského snažení skupiny dostat se usilovnou prací na vrchol. Ani jeden ze čtveřice muzikantů nikdy jako instrumentalista ve svém oboru nevynikal, přesto vytvořili opus, před kterým dodnes hudební svět dodnes smeká. Celé dílo svou stavbou připomíná špičku pyramidy, kde se ve vrcholné fázi najednou setkali tvůrčí schopnosti několika členů kapely, jedinečné možnosti studia Abbey Road s personálem spolupracujícím na stejnojmenném mistrovském albu Beatles, ochota svěřit významnou roli hostujícím hudebníkům a ještě něco nepopsatelného navíc. Deska "The Dark Side of the Moon" byla napsána během sedmitýdenní přípravy na turné. Původní název měl znít Eclipse (A Piece For Assorted Lunatics). Z peněz, které albem skupina vydělala, se spolupodílelela na finacování filmu Monthy Python a Svatý grál. Základ skladby Us and Them napsal Wright již v roce 1969 jako filmovou hudbu pro Antonioniho film Zabriskie Point. Mezi lidmi, kteří čtou otázky v průběhu alba, je i Paul a Linda McCartney. Na otázku, zda nějaké album Pink Floyd je lepší nebo srovnatelné s Dark Side of the Moon, odpovídá Roger Williams, že The Wall a David Gilmour Wish You Were Here.