Amerika se zrodila v krvi a bolestech. Leonardo DiCaprio a Daniel Day-Lewis v hlavních rolích amerického historického dramatu.
Dále hrají: C. Diazová, J. Broadbent, J. C. Reilly, H. Thomas, B. Gleeson, G. Lewis, S. Graham, L. Neeson, D. Hemmings a další. Režie Martin Scorsese.

Americký režisér Martin Scorsese (nar. 1942) patří k nejvýznamnějším tvůrcům nejen amerického, ale i světového filmu. Jeden americký recenzent ho označil za "vizuálního antropologa moderních amerických dějin" a tento přídomek je přiléhavější, než by se na první pohled zdálo. Ve svých nejlepších filmech (Špinavé ulice, Mafiáni, Věk nevinnosti, Casino) Scorsese zkoumá, jak dobové souvislosti formovaly lidskou komunitu, její společenský a hospodářský rozvoj.

Historický opus Gangy New Yorku (2002) se odehrává na Manhattanu 60. let 19. století, plném přistěhovalců ze všech koutů Evropy, mezi nimiž hráli prim nezdolní Irové. Dnes už neexistující newyorská čtvrť Five Points (Pět cípů) se stává bojištěm, na němž barvitě pojmenované gangy irských imigrantů válčí o nadvládu i tučné zisky z různých nelegálních činností. Nekorunovaným vládcem Pěti cípů je Bill Cutting (vynikající Daniel Day-Lewis), přezdívaný Řezník, a jeho vyzyvatelem se stává sirotek Amsterdam Vallon (Leonardo DiCaprio), který chce především pomstít otcovu smrt Billovou rukou, jíž byl jako chlapec očitým svědkem.

Autor námětu Jay Cocks, jenž je dlouholetým režisérovým přítelem a spolupracovníkem, se nechal inspirovat stejnojmennou knihou Herberta Asburyho z roku 1928 a do dobových událostí, jež vyvrcholily masovými nepokoji proti povinným odvodům v červenci 1863, zasadil fiktivní příběh obou hlavních protagonistů. Produkčně složitý a nákladný snímek, který tvůrce připravoval už od roku 1978, se nakonec natáčel v kulisách New Yorku, postavených v římském studiu Cinecitta.

Dlouho očekávané dílo bylo uvedeno do kin v prosinci 2002 a vzápětí bylo nominováno na Oscara v deseti kategoriích, nejlepší film, režie, scénář, mužský herecký výkon v hlavní roli (Day-Lewis), kamera, střih, výprava, kostýmy, píseň a zvuk, ale překvapivě žádnou sošku nezískal.

Dlouho unikajícího Oscara nakonec Scorsese získal po sedmi neproměněných nominacích (pěti režisérských a dvou scenáristických) za gangsterské drama Skrytá identita (2006) a v lednu 2010 byl poctěn prestižní Cenou Cecila B. DeMillea, udílenou Sdružením zahraničního tisku v Hollywoodu.

Napište nám