„Gypsy Band Lomnické Čháve“ na cestě… křehký příběh, plný tragikomických peripetií, o chlapcích z východoslovenské romské osady Veľká Lomnica, kteří se rozhodli změnit svůj život.
Režie: Ladislav Kaboš. Scénář: Ladislav Kaboš, Svatava Maria Kabošová. Účinkují: Stanislav Čonka, Marián Kuffa a Gypsy Band Lomnické Čháve.

Dokumentární film Kapela zobrazuje zrod kapely v těžkých sociálních podmínkách romské osady na východním Slovensku. Vysněná cesta za úspěchem je silným, inspirativním příběhem touhy a naděje, plným emocí, romské hudby a laskavého humoru. Organizačně velmi šikovný a řemeslně nadaný Stano Čonka je manažerem nově vznikající kapely a snaží se ze všech sil, aby se "jeho chlapci prosadili na velkém pódiu" a předvedli svůj talent. Vyprávíme křehký příběh outsiderů, kteří mají velký talent a velký sen – vzniká Gypsy Band Lomnické Čháve a v polorozpadlé dodávce se vydává na cestu Slovenskem od Košic do Bratislavy až na prestižní hudební festival Pohoda v Trenčíně. Inspirací pro režiséra Ladislav Kaboše byli diváci jeho předchozího filmu Všechny moje děti, který se tematice romských osad věnoval a měl mimořádný úspěch v slovenských kinech, kde ho v roce 2014 shlédlo více než 25 000 diváků. Diváci navrhli, že by bylo velmi zajímavé sledovat osud kapely a nástrojů, které romští muzikanti dostali jako dar. Jako šanci, aby se mohli postavit na vlastní nohy a vykročit do "světa gádžů". Zajímavé jsou i typy jednotlivých hráčů v nově vznikající kapele. Charakterizují a sociologicky představují vzorek romské komunity. Jeden muzikant je vysokoškolák, dva jsou zaměstnáni, tři si žádné zaměstnání ani nehledají.

Napište nám